Dev şirketler doğal yaşama ve hayvanlara destek oluyor

Dünyanın değişen ekolojik dengesi, çevre kirliliği ve plansız kentleşmenin yarattığı sorunlar pek çok canlının neslini tehdit ediyor. Şehirlerde hayvanlar aç ve susuz kalıyor, sokağa terk ediliyor. Bu konuda duyarlı kurumlar nesli tükenmekte olan hayvanları ve doğal kaynakları korumak, sokak hayvanlarına destek olmak, çocuklarda doğa bilincini artırmak için sosyal sorumluluk çalışmaları gerçekleştiriyor.

25 Ekim 2019, Cuma 07:58 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Geliri 10 bin hayvana bağışlanacak

Geliri 10 bin hayvana bağışlanacak

Arzu Çekirge Paksoy/ POSTA

Koton, Bana Göz Kulak Ol Derneği ile yaptığı işbirliğiyle sokak hayvanlarının yaşam koşullarının iyileştirilmesi konusunda farkındalık sağlıyor. Proje ile evcil hayvan ve sahipleri için ürünlerin olduğu ‘Love’ koleksiyonundan elde edilen gelir, sokak hayvanlarına bağışlanıyor. Koton Love Koleksiyonu, Koton mağazaları ve koton.com’da satışa sunuluyor.

Yunus ya da saz kedisi evlat edinebilirsiniz

WWF Türkiye, nesli tükenmekte olan hayvanları desteklemek amacıyla ilginç bir uygulama yapıyor. Siz de özel günlerde sevdikleriniz için bir Deniz kaplumbağası, yunus, sazkedisi ya da orfoz evlat edinebilirsiniz. Küçük bir bağış ile nesli tükenmekte olan türleri koruma çalışmalarına katkı verebilirsiniz (www.wwf.org.tr). WWF ayrıca ‘Türkiye Yaban Hayatı İlkyardım Hattı (0850 203 09 93)’ üzerinden; yardıma muhtaç yaban hayvanlarıyla karşılaşanlara müdahale konusunda danışmanlık hizmeti de veriyor.

Can dostlarımıza destek oluyor

Can dostlarımıza destek oluyor

Migros orman, sokak ve barınak hayvanlarının beslenmesi için ‘Kalan Tazeler Küçük Dostlarımıza’ projesini gerçekleştiriyor. Mağazalarda son kullanım tarihi yaklaşan ancak hâlâ tüketilebilir olma özelliğini koruyan gıda ürünleri, dernekler aracılığıyla, orman, sokak ve barınak hayvanlarının beslenmesi için bağışlanıyor. Migros ayrıca ‘Dostluk Maması’ ile de sokaktaki kedi ve köpeklerin mama ihtiyacını karşılıyor.

120 çift akbaba

120 çift akbaba

Vaillant Türkiye, Doğa Derneği ile 2012 yılından bu yana çevre ve doğal hayatı korumaya yönelik çalışmalar yapıyor. Küçük Akbabalar projesi sayesinde Ankara Beypazarı’ndaki 96 yuvada yaşamlarını devam ettiren 120 çift küçük akbaba, Balkanlar’daki en büyük nüfusu oluşturuyor.


Hayvanların sesi olan kitap

10 yaşında yakalandığı hastalık nedeniyle yatağa bağımlı olan Nurçin Arlı, tek parmağı ile kitap yazıyor. Sokak hayvanları, nesli tükenmekte olan ve şiddet gören hayvanların sesini duyuran ‘Sessizsiniz’ adlı kitaba destek olan 10 yazar arasında yer alan Arlı, hayvanların neler çektiğini, nesillerinin nasıl tükenme aşamasına geldiğini onların ağzından anlatıyor.

Yaşamı tehdit altındaki canlılara dikkat çekiyor

Yaşamı tehdit altındaki canlılara dikkat çekiyor

Nestle-Nesquik, WWF-Türkiye işbirliğiyle hayata geçirdiği projeyle yaşamı tehdit altında olan hayvanlara dikkat çekiyor. Projeyle Adana Akyatan Kumsalı’nda 20 bin yavru yeşil deniz kaplumbağasının denize ulaşması ve Kuşadası Dilek Yarımadası’ndaki yunusların sayılarının belirlenmesiyle doğal ortamlarında korunmaları sağlanacak. Kasım 2019’a kadar sürecek proje boyunca Nesquik kahvaltılık gevrek paketi alan tüketiciler, yeşil deniz kaplumbağalarının ve yunusların doğal yaşam alanlarında korunmasına destek olacak. (www.birliktekoruyalim.com)

Caretta carettalar kurtarılıyor

Caretta carettalar kurtarılıyor

‘İndigo Turtles’ projesiyle, 2014’ten bu yana Ekolojik Araştırmalar Derneği’nin (EKAD) çalışmalarına destek veren Mavi, nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağalarını koruma altına alıyor. Proje kapsamında her yıl 15 bin yavru kurtarılıyor ve 110 milyon yıldır Akdeniz faunasında yaşayan caretta caretta türünün devamlılığı sağlanıyor.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Adeta çölde bir vaha gibi! Afyonkarahisar'ın Balıklı Gölü