Dev yarıkların sebebi bilinçsiz su kullanımı ve kuraklık

Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesindeki tarım arazisinde, uzunluğu 1 kilometre, derinliği ise 5 metreyi bulan yarıklar bölge halkını tedirgin etti. İnceleme yapan AFAD yetkilileri, kuraklık ve bilinçsiz su kullanımı nedeniyle yeraltı sularının azalmasının yarığa neden olduğunu bildirdi.

25 Eylül 2019, Çarşamba 19:59 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Birçok köyde şiddetli bir şekilde hissedilmişti

Birçok köyde şiddetli bir şekilde hissedilmişti

Geçtiğimiz günlerde Denizli’de meydana gelen 6.5 şiddetindeki deprem, Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesine bağlı birçok köyde şiddetli bir şekilde hissedilmişti. 

Yarıklar yöre halkını tedirgin ediyor

Yarıklar yöre halkını tedirgin ediyor

Şimdi de deprem sonrası bölgedeki tarım arazisinde meydana gelen yarıklar yöre halkını tedirgin ediyor. 

Dinar ilçesi Doğanlı köyünde Seydi Aşkın’a ait kabak tarlasında meydana gelen, uzunluğu 1 kilometre, derinliği ise 5 metreyi bulan yarıkların nedeninin araştırılmasını isteyen köylüler durumu Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) il Müdürlüğü'ne bildirdi.

Bilinçsiz su kullanımı ve kuraklık neden oldu

Bilinçsiz su kullanımı ve kuraklık neden oldu

Bölgede incelemelerde bulunan AFAD ekipleri, arazide yaklaşık 1 kilometre uzunluğunda yer yer derinliği 5 metreyi bulan yarık tespit etti. 

AFAD yetkilileri, yarığa kuraklık ve bilinçsiz su kullanımı nedeniyle yeraltı sularının azalmasının neden olduğunu bildirdi.

Köylüler de oluşan derin yarıklar dolayısıyla tedirginlik yaşıyor. Benzer durumların daha önceki yıllarda diğer ilçelerde de meydana geldiği belirtildi.

AFYONKARAHİSAR (İHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Büyükşehirlerde en az vaka orada, sahiller ve yollar boş kaldı