Devir ileri dönüşüm devri

Çocuğunuzla evde keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak aynı zamanda yaratıcılığınızı geliştirecek önerilerde bulunan posta.com.tr yazarı Sabanur Kıraç, bu etkinlikler sayesinde annelere de kendi hobilerini geliştirmek için olanak sağlıyor.

06 Ağustos 2020, Perşembe 08:45 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bugünlerde en sevdiğim kelimelerden biri “İleri Dönüşüm!” Kısaca ömrünü tamamlamış bir nesneye yeni bir işlev kazandırarak onu tekrar hayata döndürmek anlamına gelen ileri dönüşüm, evde bolca vakit geçirdiğimiz şu günlerde hayat kurtarıcı bir hobi halini aldı. “Atsam atılmaz, satsam satılmaz” dediğim ne varsa benim için bir ileri dönüşüm projesi halini aldı. Siz de evinizdeki nesnelere şöyle bir bakın ve onları benimle birlikte ileriye taşımaya çalışın. Ne dersiniz?


Haftanın evde yapılacak çocuk etkinliği önerisi: Çiçeklerden saç tacı

Haftanın evde yapılacak çocuk etkinliği önerisi: Çiçeklerden saç tacı

“Kız çocuk anneleri ne şanslı” diye düşünmüşümdür hep. Bir kız çocuğum olsaydı ne süslerdim, neler giydirir neler alırdım ona kim bilir? Oğlum olduğu için ben de çok şanslıyım elbet ama erkekleri süslemek, gerçekten çok zor! Bir papyon ya da bir kravattan başka aksesuarımız yok. Ama kızlar öyle mi? Takısı, tokası, saç bandı, tacı derken kızların süsleri hiç bitmiyor. Bugün ben de kız çocuk annelerine bir öneriyle geldim. Onlar için ve onlarla beraber keyifli bir etkinlik yapalım ve güzelliklerini çiçeklerle taçlandıralım istedim. Ortaya bu sevimli saç tacı çıktı. Kızlarınızla yapıp keyifle kullanmanızı umarım.


İhtiyacımız olan malzemeler şöyle:

  • 2 küçük koli parçası
  • Silikon tabancası 
  • Taze veya kurumuş ya da yapay çiçekler
  • Saç tacı (ister eski taçlardan faydalanın isterseniz de benim gibi boş bir tane alın)


Öncelikle oval olarak kestiğimiz karton parçamızın üzerine ister benim ki taze çiçekleri ister kurutulmuş isterseniz de yapay çiçekleri yapıştırıyoruz. Çiçeğiniz yoksa incik boncuk da kullanabilirsiniz. Ardından tacımıza yine silikonla yapıştırıyoruz. Sabit durması için üzerine bir de küçük parça karton yapıştırıyoruz.

Ve hazırız! Tacımızı keyifle kullanabiliriz. Fotoğrafta gördüğünüz gibi iki tane yapıp anne kız takım olarak da kullanabilirsiniz! 


Haftanın anne etkinlikleri önerisi: Ahşap mandaldan peçetelik yapımı

Haftanın anne etkinlikleri önerisi: Ahşap mandaldan peçetelik yapımı

Bu hafta anneler için yapacağımız etkinlik çok ama çok kolay. Ortaya çıkan ürün ise çok keyifli! Üstelik çok basit malzemeler kullanacağız!


İhtiyacınız olan malzemeler:

  • 20 adet ahşap mandal
  • Silikon tabancası


Boyamak için istediğiniz renk boya ve fırça (Ben altın rengi kullandım. Elinizin altında sprey boya varsa onu da kullanabilirsiniz.)

İlk olarak mandallarımızı metal kısımlarından ayırıyoruz. Böylece 40 parça ahşap mandal parçamız olmuş oluyor. Bunların 32 adedini silikon tabancasıyla sırtlarından birbirine yapıştırıyoruz. Ardından 4 nolu fotoğrafta görüldüğü gibi uçlarından birbirine yapıştırıp iki adet yelpaze şekli elde ediyoruz.


Dörder adet yarım mandalı silikon ile yan yana yapıştırıyoruz. Önceden hazırladığımız yelpazeleri 6 nolu fotoğrafta olduğu gibi üstelerine yapıştırıyoruz.


Sıra peçeteliğimizi boyamada. Ben altın rengini seçtim ama siz istediğiniz başka bir rengi kullanabilirsiniz. Ben çoklu yüzeye uygulanabilen bir boya kullandım ve çok hızlı kurudu ama siz isterseniz akrilik boya veya sprey boyadan da faydalanabilirsiniz.


Peçeteliklerimiz hazır! Masanıza koyduğunuzda kimse bunları sizin yaptığınızı tahmin edemeyecek! En azından bizim evde kimse tahmin edemedi! Umarım beğenir ve keyifle kullanırsınız!


Haftanın çocuk kitabı önerisi: Bayan Hıçkırık ve Küçük Pırt / Eva Dax / Sabine Dully / Sırtlan Kitap

Haftanın çocuk kitabı önerisi: Bayan Hıçkırık ve Küçük Pırt / Eva Dax / Sabine Dully / Sırtlan Kitap

“Anne olmanın en komik yanı nedir” diye sorsanız “Çocuğunun gaz çıkarmasına sevinmek” derim. Hadi ama haksız mıyım? Bebeği pırt ya da gark yaptığında mutlu olmayan anne var mıdır? Şaka bir yana doğduğu günden beri gazını çıkarsa da rahatlasa dediğimiz çocuklarımız büyüdükçe vücutlarından çıkan bu sesleri merak etmeye ve onlara gülmeye başlar. İşte size bu konuyla ilgili harika bir kitap önerisiyle geldim. Bu bayram tatilinde yolumuz Datça’ya düştü. O sevimli sokaklarda yürürken karşımıza La Flaneur Bookstore adında bir sahaf çıktı. Sahaflar benim zayıf noktamdır. Şu dünya üzerinde en sevdiğim kokuyu yani kitap kokusunu barındıran bu dükkanlara asla karşı koyamam. Datça’daki bu sevimli kitapçının sahipleri de dünya tatlısı bir çiftti. Ata’ya kitap bakarken bana “Eğer kütüphanenizde yoksa bu kitabı mutlaka alın” diyerek Bayan Hıçkırık ve Küçük Pırt adlı kitabı tavsiye ettiler. Sırtlan Kitap’tan çıkan bu esere ba-yıl-dım! Profesör Hapşu, Bay Esneme, Bayan Hıçkırık, Bay Gark ve Küçük Pırt’ın vücudumuzda yaptıklarını muhteşem bir dille anlatan bu kitabı herkese tavsiye etmem gerektiğini düşündüm. Özellikle hıçkırıklarıyla başı dertte olan Ata’yı hem kıkır kıkır güldürdü hem de inanılmaz heyecanlandırdı. Eva Dax’ın yazdığı, Sabine Dully’nin çizdiği ve Aylin Gergin’in çevirdiği bu kitap gerçekten bir harika. “Vücudumuzun içinde çılgın bir yolculuk” diye alt başlık atmışlar ve tüm hikayeyi özetlemişler aslında. Mutlaka edinin derim!


Haftanın Anne/ Çocuk / Etkinlik Sayfası Önerisi: Gizem Erbirer / @gizemerbirer

Haftanın Anne/ Çocuk / Etkinlik Sayfası Önerisi: Gizem Erbirer / @gizemerbirer

Bu haftanın anne sayfası önerisinde sizi rengarenk bir kadınla, Gizem Erbirer ile tanıştırmak istiyorum. O hem bir youtuber hem bir anne hem de tanıdığım en renkli karakter. Oğlu Gece ile maceraları, onu büyütürken ve onunla büyürken faydalandığı ekoller/ prensipler ve yöntemler ile kullandığı ürünleri keyifle takip ediyorum. İçi dışı bir, bambaşka bir kadın Gizem Erbirer. Yaratıcı, eğlenceli ve bence kesinlikle biraz da hiperaktif! Bir gün karşıma rastalı saçlarıyla başka birinde kısacık tıraşıyla ya da beline kadar bukleleriyle çıkabiliyor. Oğluyla kitaplar okuyor, oyunlar oynuyor ve faydasını gördüğü ne varsa paylaşıyor. Ayrıca 10 yıllık yönetmen yardımcılığının üzerine girişimciliğiyle kariyerinde ilerlemiş bu kadın gerçekten harika video içerikler üretiyor. Uzun lafın kısası bu şahane kadını ve sayfasını çoktan takip etmediyseniz hemen başlamalısınız!

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Parmak kukla nasıl yapılır?