Devlet Bahçeli'nin bahsettiği 'Siyasi kombin modeli' nedir?

2019 yerel seçimlerine yaklaşık 5 ay kaldı. Partiler, seçim çalışmalarına yavaş yavaş start veriyor. AK Parti ve MHP haziran ayında genel seçimlerde birlikte hareket etmiş Cumhur İttifakı yüzde 53.66 oy toplamıştı. Şimdi bu iki parti yerel seçimlerde de bir ittifak arayışı içerisinde... Dün MHP Lideri Devlet Bahçeli 'İttifakta siyasi kombin modelini hayata geçirebiliriz.' dedi ve 'Siyasi kombin modeli nedir?' sorusu gündeme geldi.

11 Ekim 2018, Perşembe 09:20 Son Güncelleme:
A A
Devlet Bahçeli'nin bahsettiği 'Siyasi kombin modeli' nedir?

Türkiye 31 Mart 2018 Pazar günü yerel seçime gidecek. Seçimlere yaklaşık 5 ay kala partiler çalışmalarına yavaş yavaş başlıyor. Genel seçimlerde AK Parti ve MHP, Cumhur İttifakı'nı kurarken; CHP, İYİ Parti ve DP, Millet İttifakı'nı kurmuştu. Yerel seçimlerde de AK Parti ve MHP Cumhur İttifakı'nı sürdürmek istiyor. 

AK PARTİ VE MHP BİR ARAYA GELDİ

AK Parti ile MHP arasında Cumhur İttifakı görüşmelerinde ilk adım dün atılmıştı. AK Parti'den Numan Kurtulmuş ile Mehmet Özhaseki, MHP'den Semih Yalçın ile Sadir Durmaz'la bir araya geldi. Ardından MHP Lideri Devlet Bahçeli de ittifak konusunda "İttifakta siyasi kombin modelini hayata geçirebiliriz." cümlesini sarf etti. Bu sözlerin ardından vatandaşlar "Siyasi konmbin modeli nedir?" sorusunu sormaya başladı.

SİYASİ KOMBİN MODELİ NEDİR?

Alınan bilgiye göre MHP Lideri Devlet Bahçeli, “siyasi kombin” olarak tanımladığı ittifakı, üç temel üzerine oturtuyor. Yasal olarak yerel seçimlerde “pusulada bir birliktelik sağlanamadığından” bu birlikteliğin ilk ayağını “siyasi partilerin kendi kimliklerini de koruması bakımından belediye meclis üyeliklerinde olabileceği” ifade ediliyor. Buna göre, her parti kendi belediye meclis adaylarını, kendi parti amblemi altında belirleyecek. Partilerin aldığı oy oranlarına göre de hem büyükşehir belediyeleri hem de ilçe belediye başkanlıklarındaki meclis üyeleri belirlenecek.İkinci modelde ise belediye başkanlıklarında, özellikle de büyükşehir belediye başkan adaylıklarında “her parti bir diğer partinin itiraz etmeyeceği, siyasi uzlaşının mümkün olduğu adaylar çıkarabilir.” Modelin üçüncü ayağında ise ilçe belediye başkanlıklarında “hangi partinin oyu ilçede yüksekse, belediyenin o partiye bırakılmasının” önünün açılması öngörülüyor. 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.