Devlet dişe 180 gün bakmazsa SGK'lı özel doktora gidecek

SGK, Danıştay kararına uyarak, kurum çatısı altındaki kişilerin diş tedavisi için serbest diş hekimlerine gitmesinin önünü açtı

16 Eylül 2009, Çarşamba 11:15
A A

Maliye Bakanlığı, Danıştay’ın dişte özel tedaviye izin veren kararına rağmen, bir tebliğ yayınlayarak devlet memurları için sevk yasağı getirmişti. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) bu konudaki tavrı ise farklı oldu. SGK, Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur’a bağlı kişilerin, özel diş tedavisi almalarına izin verdi ancak sevk koşullarını ağırlaştırarak, bu olanağı kullanmayı zorlaştırdı.

Süreleri uzattı

SGK tarafından yayımlanan genelgede, SGK çatışı altındaki kişilerin serbest hekimlerden, Türk Dişhekimleri Birliği tarifesine göre hizmet alabileceği belirtildi. Ancak, sevkin yapılabilmesi için, devlet hastanelerinin hastaya verebildiği en yakın tarihe ilişkin süreler ikiye katlandı. Dolguda 30, protezde 90, diğer tedavilerde 45 gün olan süreler, sırasıyla 60, 180 ve 90 güne çıkarıldı.

İki ileri bir geri

İzmir Dişhekimleri Odası Başkanı Turgan Ülker, ağız-diş tedavisi konusundaki kısıtlama nedeniyle yıllardır çeşitli davalar açtıklarını hatırlatarak şöyle konuştu: “İki ileri bir geri gidiyoruz. Danıştay, önce Maliye Bakanlığı, ardından da SGK’nın uygulamalarına karşı açtığımız davalarda sevkin önünü açtı. Maliye önce mahkeme kararını uyguladı, çok geçmeden bir tebliğ ile sevki yasakladı.”

Fiilen engellendi

SGK’dan da aynı yönde tutum beklediklerini söyleyen Ülker, “SGK sürpriz yaptı, yasağa gitmedi. Ama yasada protezler için 90, dolgular için 45, diş taşı temizliği için 30 gün olan sevk sürelerini ikiye katladı ve sevki birçok alanda fiilen engelledi. Hastalar şimdi, devlet hastanesi protez tedavisine altı ay, dolgu tedavisine iki ay içinde randevu veremezse, özele sevk edilecek” diye konuştu.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.