Devletten ihale yağmış

Devletten ihale yağmış

Soma Holding'e 2005'ten bu yana 70 milyarlık ihale verilmiş

19 Mayıs 2014, Pazartesi 18:56 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Uçan kuşa borçlu

Soma’da 301 madenciye mezar olan madenin işletmecisi Soma Holding, 1984’te kuruldu. İzmir ve Manisa çevresinde küçük çaplı madenler işletti. 2004 yılına kadar borç batağındaydı. Holdingin kaderi Türkiye Kömür İşletmeleri’nden (TKİ) 2005’te alınan ilk ihale ile değişmeye başladı. Bu tarihten beri şirket devletten 60-70 milyar liralık ihale aldı. İhalelerden bazıları şöyle:

İhalesiz verildi

SOMA GEVENTEPE:

8 Eylül 2005’te TKİ ile sözleşme imzalayarak madenin işlemesini aldı. Yıllık 1 milyon ton kömür üretilmesi öngörüldü ve 2016’ya kadar yetki verildi.

MERKEZ OCAK:

TKİ, ihalesiz olarak Geventepe’nin yanındaki sahaları da şirkete vermeye başladı. 2012’de 6 milyon ton rezervi bulunan Merkez Ocağı şirkete verildi.

IŞIKLAR SAHASI:

Soma’daki Işıklar Sahası aynı dönemde Soma Holding’e ihalesiz tahsis edildi.

EYNEZ BÖLGESİ:

Facianın yaşandığı bu sahayı Ciner Grubu işletiyordu. 2009’da Soma Holding’e devretti.

Yürü ya kulum!..

ZONGULDAK SAHASI:

2011’de şirket madencilik ihalesinde adeta kadrolu hale geldi. Zonguldak Bağlık-İnağzı’ndaki kömür sahasının 36 yıllık işletme hakkını kazandı.

YENİ ÇELTEK SAHASI:

2013’te ise Amasya Merzifon’daki maden sahasının işetme hakkı 35 yıllığına Soma Holding’e devredildi. Yıllık 1.2 milyon ton maden üretilmesi öngörülüyor. Aynı bölgede 405 megavat gücünde bir de santral kurulacak. TKİ ise Soma A.Ş.’den ihalesiz bir şekilde kömür temin ediyor. TKİ’nin ihale yaparak aldığı kömürden çok daha fazla para ödediği belirtiliyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kahramanmaraş'ta taziye ziyaretleri yasaklandı