DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? Açıklandı mı?

DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? Açıklandı mı?

ÖSYM haziran ayının son gününde DGS'yi gerçekleştirdi. Bugün itibarıyla sınavın üzerinden 2 hafta geçti ve sonuçlara olan beklenti iyice arttı. Peki, ÖSYM'nin verdiği sonuç tarihi ne zaman?

14 Temmuz 2019, Pazar 15:04 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İki yıllık meslek yüksekokulu eğitimlerini 4 yıllık lisans programlarına tamamlamak isteyen adaylar 30 Haziran'da sınava girdiler. Sınav üzerinden 14 gün geçerken sonuçlar sabırsızlıkla bekleniyor. Peki, DGS sonuçları ne zaman açıklanacak?

DGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sonuçları 25 Temmuz'da açıklanacak. Geçen yılki süreç baz alındığında tercihlerin ise 17 Ağustos'ta başlaması bekleniyor.

DGS PUANLARI NASIL HESAPLANACAK?

DGS puanları adayların sınav sonuçlarından hesaplanan sözel ve sayısal standart puanlarının ve ön lisans öğrenimlerinde elde ettikleri akademik not ortalamalarından hesaplanan ön lisans başarı puanlarının (ÖBP) belli katsayılarla çarpılarak toplanmasıyla elde edilecek.

DGS YERLEŞTİRMELERİ NASIL YAPILACAK?

Yerleştirmeler ise adayların DGS puanları ve tercihleri ile yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak bilgisayar ortamında yapılacak.

DGS’DE DERS MUAFİYETİ NASIL OLACAK?

Lisans öğrenimine başlama hakkı elde eden öğrencilere üniversitelerince ön lisans eğitimi sırasında almış oldukları derslerden eş değer kabul edilenlere muafiyet verilerek ve kredileri dikkate alınarak, programdan alması gereken dersler belirlenecek. Öğrencinin alması gereken derslere göre programa kaydı yapılarak, eğitime devam hakkı verilecek.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Pınar Gültekin'in yakın arkadaşı Ceren günler sonra konuştu