DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? Tarih belli mi?

Dikey Geçiç Sınavı (DGS) sonuçlarına çok az bir süre kaldı. Tarih konusunda tereddüt yaşayanlar ve ÖSYM'nin geçtiği tarihi bilmeyenler, sonuç tarihini araştırıyor. İşte ayrıntılar...

11 Temmuz 2019, Perşembe 15:46
A A
DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? Tarih belli mi?

Dikey Geçiş Sınavı sonuçları için bekleyiş devam ediyor. İki yıllık meslek yüksekokulu eğitimlerini 4 yıllık lisans programlarına tamamlamak isteyen adaylar 30 Haziran'da sınava girmişti, şimdi sonuçlar dört gözle bekleniyor. Peki, sonuçlar ne zaman açıklanacak?

DGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sonuçları 25 Temmuz'da açıklanacak. Geçen yılki süreç baz alındığında tercihlerin ise 17 Ağustos'ta başlaması bekleniyor.

DGS PUANLARI NASIL HESAPLANACAK?

DGS puanları adayların sınav sonuçlarından hesaplanan sözel ve sayısal standart puanlarının ve ön lisans öğrenimlerinde elde ettikleri akademik not ortalamalarından hesaplanan ön lisans başarı puanlarının (ÖBP) belli katsayılarla çarpılarak toplanmasıyla elde edilecek.

DGS YERLEŞTİRMELERİ NASIL YAPILACAK?

Yerleştirmeler ise adayların DGS puanları ve tercihleri ile yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak bilgisayar ortamında yapılacak.

DGS’DE DERS MUAFİYETİ NASIL OLACAK?

Lisans öğrenimine başlama hakkı elde eden öğrencilere üniversitelerince ön lisans eğitimi sırasında almış oldukları derslerden eş değer kabul edilenlere muafiyet verilerek ve kredileri dikkate alınarak, programdan alması gereken dersler belirlenecek. Öğrencinin alması gereken derslere göre programa kaydı yapılarak, eğitime devam hakkı verilecek.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...