DGS tercih başvurusunda yarın son gün... Peki, DGS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

Geçen hafta başlayan DGS tercih başvuruları için yarın son gün... Başvuruyu hala tamamlamayanlar 'DGS tercih işlemi nasıl yapılır?' sorusunu sorarken başvuru işlemini bitirenler ise 'DGS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?' sorusuna cevap arıyor.

13 Eylül 2018, Perşembe 09:49
A A
DGS tercih başvurusunda yarın son gün... Peki, DGS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

DGS tercihleri 7 Eylül'de başladı, yarın yani 14 Eylül saat 23.59'a kadar son bulacak. DGS tercih başvurularının ardından gözler ÖSYM'de olacak. Çünkü adaylar, sabırsızlıkla DGS tercih sonuçlarının açıklanmasını bekleyecekler. Peki sonuçlar ne zaman açıklanacak? Herhengi bir tarih verildi mi?

DGS TERCİH İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?

Meslek yüksekokulları ile açık öğretim ön lisans programlarından mezun olan başarılı öğrencilerin lisans programlarına yerleştirme işlemleri, ÖSYM tarafından yürütülecektir. Bu metin, Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile ilgili olarak yerleştirme esaslarını kapsamaktadır. Yerleştirme işleminde bu bilgiler ile birlikte, 2018-DGS Başvuru Kılavuzunda yer alan ilke ve kurallar uygulanacaktır. Adayların tercihlerini yapmadan önce ilgili kılavuzu dikkatlice incelemeleri gerekmektedir.

DGS TERCİH KILAVUZU

Tercih işlemleri 7-14 Eylül 2018 tarihleri arasında olacaktır. Adaylar, tercihlerini bireysel olarak İnternet aracılığıyla elektronik ortamda yapacaklardır. Adayların yükseköğretim lisans programları tercihlerini yaparken, tercih süresince ÖSYM'nin internet adresinden yayımlanan Tablolardan yararlanmaları gerekmektedir.

Hangi ön lisans programlarından mezun olacak/olan adayların hangi lisans programlarını tercih edebilecekleri Tablo-2’de verilmiştir. Tablo-2 üç bölümden oluşmaktadır. Tercihlerin doğru olarak yapılabilmesi için önce Tablo-2’nin tüm bölümlerinin dikkatlice incelenmesi gerekmektedir. Açık öğretim lisans programlarına yerleştirme yapılabilmesi için bu programların da tercih listesinde yer alması zorunludur. Adayların, tercihlerini sadece bu tablolarda verilen ilgili alanları göz önünde tutarak Tablo-1’deki lisans programlarından yapmaları gerekmektedir. Tablo-2’nin bölümlerinde mezun olunacak/olunan ön lisans alanı bulunarak hangi alanlardaki lisans programlarının tercih edilebileceği belirlenecektir. Bunun dışındaki alanlardan yapılacak tercihler geçersizdir.

DGS TERCİH BAŞVURU İŞLEMİ İÇİN TIKLAYINIZ

Tercih süresi içinde tercihlerde değişiklik yapılabilecektir. Tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar bu işlemi elektronik ortamda yapacaklardır. Tercihlerde değişiklik, tercihlerin kısmen ya da tamamen iptali vb. değişiklik taleplerini içeren dilekçelere işlem yapılmayacaktır.

DGS TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

DGS tercih sonuçlarına ilişkin ÖSYM'den yapılan net bir duyuru yok. Geçen seneki süreçte başvuru işlemlerinin son bulmasıyla birlikte sonular 6 gün sonra açıklanmıştı. Bu yıl ise DGS sonuçlarının 20 Eylül'de açıklanması bekleniyor. 


 
SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.