DGS tercih sonuçları bugün mü açıklanacak? Ne zaman açıklanıyor?

DGS tercih sonuçları bugün mü açıklanacak? Ne zaman açıklanıyor?

Geçen yıl DGS tercih sonuçlarının, başvuruların ardından 6 gün sonra açıklanması lisans adaylarının bu yıl 20 Eylül tarihine odaklanmasına neden oldu. Peki, DGS tercih sonuçları bugün mü açıklanacak?

20 Eylül 2018, Perşembe 13:35 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

DGS tercih başvuruları bu yıl 7-14 Eylül tarihleri arasında gerçekleşti. Geçen yıl ise 19-26 Eylül tarihleri arasında gerçekleşmişti. 2017'de sonuçların açıklanma tarihi 2 Ekim'di. Bu yıl 7-14 Eylül tarihleri arasında gerçekleşen başvuru süreci nedeniyle lisans adayları gözlerini 20 Eylül tarihine çevirmişti. Fakat ÖSYM'den konuya ilişken hala net bir tarih verilmiş değil. Sonuçların her an yayınlanma ihtimaline karşın tercih yapanlar teyakkuzda...

DGS tercih sonuçları açıklanır açıklanmaz aşağıdaki linke tıklayınız.

DGS TERCİH SONUÇLARI

EK YERLEŞTİRME OLACAK MI?

DGS sonuçlarına göre yapılan yerleştirme sonunda adayların tercih etmemesi veya yerleştirilmesi yapılan adayların kayıt için başvurmaması nedeniyle boş kalan kontenjanlar için gerek duyulduğu takdirde Yükseköğretim Kurulu kararı ile ÖSYM tarafından merkezî olarak ek yerleştirme yapılacaktır. Adaylar, 2018-DGS Ek Yerleştirme Boş Kontenjanları ile tercih işlemlerini hangi tarihler arasında yapacaklarını ÖSYM'nin internet sitesinden öğreneceklerdir. 2018-DGS merkezì yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar, ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2018-DGS’ye girmiş ve 2018-DGS merkezî yerleştirme ile hiçbir programa yerleştirilmemiş olmak gerekir. Tercihler aday tarafından, bireysel olarak internet aracılığıyla, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri kullanılarak elektronik ortamda yapılacaktır. Posta ile Merkezimize gönderilen veya elden verilen tercihler işleme alınmayacaktır.

Ek Yerleştirme sonuçları, ÖSYM'nin internet sayfasında yayımlanacaktır. Sonuçlar açıklandıktan sonra adayların sonuç belgelerinde belirtilecek tarihlerde yerleştirildikleri programa kayıtlarını yaptırmaları zorunludur. Adaylara ayrıca yerleştirme sonuç belgesi gönderilmeyecektir. İnternet sayfasında ilân edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Sınavdan sonra yapılan ilk yerleştirmede adaylardan yerleştirme ücreti alınmaz ancak, bu sınav sonucuna bağlı daha sonra yapılacak tüm yerleştirme işlemlerinde (ek yerleştirmeler dâhil) adaydan yerleştirme ücreti (15,00 TL) alınır. Ek yerleştirme ücretini yatırmayan adayların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır.

 Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Konya'da 7 kişinin ölümünde önemli gelişme! Eşinin ifadeleri ortaya çıktı