Dijital temizlik vakti

Yaz aylarının gelmesiyle dijital cihazların da detaylı temizlik dönemi başladı. Gereksiz depolanan bilgiler, beklenen güncellemeler, yıllanmış pislikler cihazın ömrünü tüketiyor

15 Haziran 2017, Perşembe 19:54 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Murat GÜLDEREN Havaların iyice ısınmasıyla bilgisayar, tablet ve akıllı telefonların detaylı temizlik zamanı geldi. Gereksiz yer işgal eden program ve dosyalardan kurtulmak, kirlerden arındırmak cihazın performans ve ömrünü artırıyor. Örneğin kirli bir fare, bilgisayar ve telefonla sorunsuz çalışmak mümkün değil. İşte dijital temizlik yöntemleri:

ÖNCE YEDEKLE

ÖNCE YEDEKLE

Temizliğe başlamadan önce tüm verilerinizin yedeğini alın. Bunu yaparsanız bilgisayarınızın başına ne gelirse gelsin herhengi bir kayıp yaşamazsınız. Yani yedek varsa her zaman güvendesiniz.

İLK İŞ MASAÜSTÜ

İLK İŞ MASAÜSTÜ

Yüklemiş olduğunuz ancak hiç kullanmadığınız programları bilgisayarınızın denetim masasındaki ' Program Kaldır'  bölümünden kaldırabilirsiniz. Dolan çöp sepetinizi de boşaltın.

GÜNCELLEMEYİ UNUTMAYIN!

GÜNCELLEMEYİ UNUTMAYIN!

Kullandığınız işletim sistemi ve yazılımlarınızın en güncel haline özen gösterin. Güvenlik açıklarına ve tehditlere karşı işletim sisteminizin güncel olup olmadığını kontrol edin.

OTOMATİK PROGRAMLAR

OTOMATİK PROGRAMLAR

Bilgisayarınız açılırken bazı programlar otomatik olarak yüklenir ve çalışmaya başlarlar. Böyle olunca da hafızada yer işgal ederek sistemin yavaşlamasına sebep olurlar. Kullanmadığınız programlar otomatik açılış dosyasından silerek hafızayı rahatlatabilirsiniz.

ŞİFRELERE DİKKAT

ŞİFRELERE DİKKAT

Eğer yakın zamanda şifrelerinizle ilgili bir değişiklik yapmadıysanız işte size fırsat. Tüm kullandığınız şifreleri kolay tahmin edilemeyecek şekilde değiştirin.

ANTİVİRÜS GÜNCEL Mİ?

ANTİVİRÜS GÜNCEL Mİ?

Cihazınızda antivirüs yazılımının yüklü olup olmadığını kontrol edin. Yüklü değilse hemen bir program kurun ve en son güncellemeleri yapın.

KİRDEN ARINDIRIN

KİRDEN ARINDIRIN

Fiziksel temizliğe başlamadan önce monitörünüzün kapalı ve soğumuş olduğuna dikkat edin. Ekranınızı hafif nemli, tercihen mikrofiber bez ile temizlemeye başlayın. Farenin ise varsa pillerini çıkararak altını ve üstünü iyice arındırın.

KLAVYE TEMİZLİĞİ

KLAVYE TEMİZLİĞİ

Klavyenizi önce ters çevirerek, arkasına hafiften vurarak ve sallayarak içinde biriken toz parçalarının tuşların arasından kurtulmalarını sağlayın.   

HARİCİ BELLEKLER

HARİCİ BELLEKLER

Harici bellekleri güvendiğiniz bir antivirüs programı ile tarayıp bir bulaşma oluşmuşsa da temizlemeye çalışın.  

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 2021'in en önemli gökyüzü olayı için geri sayım başladı! Etkisi ne kadar sürecek?