Dikkat eksikliğinin ilaçsız tedavisi mümkün: Berard metodu

Ebeveynlerin en büyük endişelerinden biri çocuklarında dikkat eksikliğinin olması. Çocuğa seslendiğiniz zaman size tepki vermiyor ya da geç tepki veriyorsa, aileler ilk olarak çocuğunun kulağında problem olduğunu düşünebilir. Gerçek ise; çocuğun işitsel dikkatinin düşük olması. İşitsel dikkati düşük olan çocuklardaki dikkat eksikliği, Berard metodu ile ilaç kullanmadan tedavi edilebiliyor. Uzmanlar, Berard metodunun odaklanma, konuşma isteği ve motivasyonunu artırma, ince ve kaba motor becerileri geliştirme, hiperaktivite azaltma gibi birçok etkisinin olduğunu söylüyor.

21 Aralık 2020, Pazartesi 11:22 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Ebeveynlerin korkulu rüyası

Ebeveynlerin korkulu rüyası

Dikkat eksikliği olan çocuklar, duyduklarını akıllarında tutamayarak öğrendiklerini kısa sürede unutabiliyor. Bu sebeple çocuklar okul döneminde akademik başarı sağlayamıyor. Birçok ebeveynin korkulu rüyası haline gelen dikkat eksikliği, yetişkin bireylerde de görülebiliyor. Dikkat eksikliği problemi geliştirilen Berard yöntemi ile aşılabiliyor.

İşitsel eğitim metodu

İşitsel eğitim metodu

Dikkati artırmayı amaçlayan işitsel bir eğitim olan Berard metodunun uygulandığı bireyler üzerinde olumlu etkiler sağladığı belirtildi. Berard metodu hakkında bilgiler veren Kocaeli’nin Başiskele ilçesinde Atlantis Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nden Özel Eğitim Uzmanı Dilek Güner, metodun odaklanma, konuşma isteği ve motivasyonunu arttırma, ince ve kaba motor becerileri geliştirme, hiperaktivite azaltma, iletişim becerilerini geliştirme, seslere karşı aşırı duyarlılığı azaltma gibi etkileriyle otizmli bireylerde ve gereksinimli bireylerde olumlu ve hızlı sonuçlar almayı sağladığını söyledi.

"Genellikle duymadıkları düşünülerek doktora götürülüyorlar"

"Genellikle duymadıkları düşünülerek doktora götürülüyorlar"

Dikkat eksikliğinin olumsuz yönleri ile ilgili İHA'ya konuşan Güner, "İşitsel dikkati düşük olan çocuklar genellikle aileleri tarafından duymadıkları düşünülerek doktora götürülür veya işine gelmiyor gibi tanımlamalar yapılır. Duyma duyusu ile sorunu olmayan bu çocuklar sadece duyduklarını akıllarında uzun süre tutamaz, çabuk unuturlar. Bu durum tamamen çocuklardaki dikkat eksikliğinden kaynaklanır. Dinlerken dalgın olan çocuklar dikkatlerini toplayamazlar. Bunun sonucunda çocuklar akademik olarak ders içerisinde düşük performans sergiler, konuşurken zorlanabilir ve sosyal ilişkileri zarar görür. Berard metodu bu konuda dikkati artırmaya yönelik bir işitsel algı eğitimidir" dedi.

Berard metodu nedir?

Berard metodu nedir?

"Berard metodu, çocuklarda dikkati ve konsantrasyonu arttırmaya yönelik uygulanır" diyen Güner, "Dikkat eksikliğinin yanı sıra odaklanma, konuşma isteği ve motivasyonunu artırma, ince ve kaba motor becerileri geliştirme, hiperaktivite azaltma, iletişim becerilerini geliştirme, seslere karşı aşırı duyarlılığı azaltma gibi etkileriyle otizmli bireylerde ve özel eğitim gereksinimli bireylerde olumlu ve hızlı sonuçlar almayı sağlar. Akademik eğitimde zorluk yaşayan ve sınavlara hazırlanan bireylerde; derslere ilgi duyma, kolay öğrenme, stresle baş etme, dikkat dağınıklığını azaltma gibi olumlu etkileriyle başarı sağlar. Berard eğitiminde süreklilik verim almak açısından oldukça önemlidir. Bu süreklilik sonucunda bireyin algısının bütünlüğüne ulaşılır. Bireyin tüm algısını ve performansını geliştirir" diye konuştu.

Berard metodu nasıl uygulanır?

Berard metodu nasıl uygulanır?

Berard metodunun bireyin performansını arttırdığını ifade eden Güner, "Berard metodu 3 yaşını doldurmuş her bireye uygulanır. 30 dakikalık 20 seanstan oluşan metotta kulaklık vasıtasıyla gelen sesler ayrıştırılır ve algı sistemi uyarılır. İşitme dinlemeye dönüşürken öğrenme gerçekleşir ve bir süre sonra öğrenilen bilgi davranışa dönüşür. Sağ ve sol kulaktan aynı anda dinleti yapılır. Böylece çapraz fonksiyonlarla çalışan beynimizin sağ ve sol tarafı uyarılır ve bireyin potansiyelini kullanmasını sağlar. Kurumumuzda uyguladığımız Berard seansları sonucunda çocuklarda ve yetişkinlerde dikkat eksikliğini azalttığını, iletişim becerilerini geliştirdiğini gözlemliyoruz" şeklinde konuştu.

Berard eğitiminin sonuçlarıyla ilgili de bilgiler veren Dilek Güner, "Berard metodu sadece çocuklara değil aynı zamanda yaşın ilerlemesi veya stres nedeni ile düşen algıyı yükseltmek, yüz ve isim hafızasını güçlendirmek, konsantrasyon ve motivasyonunu artırmak, stresle baş etmek isteyen yetişkinlere de uygulanır" dedi.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Corona virüs çocuklarda depresyona yol açabilir