İhmal edilen diş çürüğü kansere bile sebep olabilir!

Güzel ve sağlıklı dişler, estetik görünümün yanı sıra genel vücut sağlığımız için de bir hayli önemli. Diş Hekimi Selma Kurtoğlu, ihmal edilen küçük bir çürüğün kalp-damar hastalıklarına, romatizmaya, ülsere, böbrek ve karaciğer sorunlarına hatta kansere bile neden olabileceğini söyleyip önemli uyarılarda bulundu

15 Kasım 2018, Perşembe 10:44 Son Güncelleme:
A A

Ağız ve diş sağlığının öneminin farkında olan ülkelerde diş hekimine 6 ayda bir gitme zorunluluğu varken ülkemizde böyle bir zorunluluk olmamakla birlikte 2 yılda bir diş hekimine gidilmektedir. İleride oluşabilecek sistematik rahatsızlıkların önüne geçebilmek için ağız ve diş bakımını düzenli yapmak, koruyucu ve önleyici tedavileri yaptırmak esastır. İşte ağız ve diş bakımında çürükleri önlemenin 10 temel yolu:


1- Sabah ve akşam dişleri fırçalamak, diş ipi kullanmak ve ağız gargaraları ile dişlerin detaylı temizliğini yapmak: Diş ipi diş temizliğini tamamlayan bir işlemdir. Dişler ne kadar iyi fırçalansa da ara yüzler ve protezlerin altı diş ipi yardımıyla temizlenir. Yapılan istatistiklere göre plağın ağızdan uzaklaştırılmasında diş fırçalamanın etkisi %66 iken plağın ağızdan uzaklaştırılmasında diş ipinin rolü %34 olmaktadır. Günde 1 defa mutlaka diş ipi kullanılmalıdır.

2- Dengeli beslenme: Beslenmede ilk prensip vücut için gerekli her türlü protein vitamin, mineral ,karbonhidrat gibi tam besinlerin dengeli bir şekilde alınmasıdır. Bu dengeyi bozacak her türlü alışkanlık genel sağlığımızı nasıl olumsuz etkiliyor ise diş sağlığımızı da olumsuz etkileyecektir.3- Fındık, ceviz gibi sert besinler dişlerle kırılmamalıdır.

4- Havuç, elma gibi lifli ve çok sert besinleri yemek bir nevi diş fırçası görevi üstlenerek, dişleri temizler ve güçlendirir.

5- Özellikle çocukluk çağında dişlerin çıkması ile birlikte azı dişlere fissür örtücü uygulanması çürükleri önlemektedir.

6- Şekersiz sakız çiğnemek dişlerin temizlenmesine yardımcı olur.

7- Şeker, çikolata lokum gibi gıdalardan sonra dişlerin özellikle fırçalanması veya bol su ile çalkalanması gerekmektedir.


8- Asitli içecekler yerine doğal meyve suları veya maden suları tercih edilmelidir.

9- Düzenli diş hekimine giderek ,belirli aralıklar ile panoramik röntgen çektirerek çürük kontrolü yapılmalıdır.

10- Çok soğuk ve çok sıcak yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır.

Diş sağlığınızı ihmal etmek aynı zamanda ağız kokusuna sebep olacağından sizi toplum içinde konuşmaktan ya da gülmekten bile alıkoyabilir...

Diş sağlığıyla ilgili en önemli faktörlerden biri de doğur ve kaliteli bir diş fırçası seçmek ve bu fırçayı zamanı geldikçe değiştirmektir.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Ameliyat olacaklara çok önemli uyarı! Eğer zencefil ve zerdeçal tüketiyorsanız...