Dikkat! Pırlanta diye 'cam' almayın

Dikkat! Pırlanta diye 'cam' almayın

Anneler Günü öncesi en çok tercih edilen hediye türlerinden bir tanesi takılar... Uzmanlar uyarıyor: Değerli taş satın alınırken sertifikalar çok önemli. Aksi takdirde bir cama bile pırlanta parası vermiş olabilirsiniz 

10 Mayıs 2017, Çarşamba 09:48 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Her mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanan Anneler Günü öncesinde birçok insan hediye arayışına girdi. Annesine hala hediye bulamayanlar için İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Program Başkanı, Öğretim Görevlisi Elanur Güner, takı seçeneklerini, takıların anlamlarını anlattı ve seçerken dikkatli olunması gereken noktaları anlattı.
 

'MARKA DEĞERİ OLAN BİR FİRMADAN ALIN' 


Anneler Günü’nde sadece anneler için değil, hamile anne adayları için de hediye seçenekleri olduğunu ve çeşitli tasarımlar olduğunu anlatan Güner, farklı dokunuşlarla takıların kişiselleştirilebileceğini de belirtti ve şunları söyledi:

"Mücevherleri alırken, öncelikle marka değeri olan bir firmadan almaları gerekiyor çünkü maalesef, pırlantada, elmasta ya da renkli taşlarda çok sık rastlanan sahte taşlarla satılan ürünlere rastlamaktayız. Bu yüzden marka değeri olan ürünler satın alındığı zaman insanlar en azından firmanın kendilerine verecekleri ürünlerin doğru ürünler olduğunu bilirler. Özellikle hangi taşları almak istiyorlar? Zümrüt, yakut ya da safir, elmas mı? Bununla ilgili mutlaka önce tasarımı ve ön araştırmayı yapmaları lazım. Hangi firmanın hangi ürününün revaçta olduğunu da bulmaları lazım.
 

'SERTİFİKA İSTEYİN'


Ardından bu ürünlerin sertifikasını istemesi lazım. Ürünlerin gerçekten firma arkasında duruyor mu, durmuyor mu? Bu bizim için önemli. Yoksa siz yarı değerli bir taşı ya da bir cama bile pırlanta parası vererek satın almış olabilirsiniz."Anneler Günü hediye önerileri

 

2017’NİN TAKI TRENDLERİ: RENKLİ TAŞLAR


2017 yılındaki takı trendlerini anlatan Güner, renkli taşların, renkli mücevherlerin popüler olduğunu belirtti ve şunları söyledi:

"Renkli taşlar çok revaçta çünkü hayatın yorgunluğundan dolayı galiba biz hayatı renklendirmeye çalışıyoruz takılarla. Renkli takılar ön planda. Annelere minik birer zümrüt küpe, güzel birer yakut yüzük ya da çok güzel safir kolye uçları alabilirsiniz. Bununla beraber tabii ki elmaslar ve pırlantalar bizim vazgeçilmezimiz. Bunlardan oluşan konseptlerle de takılar alabilirsiniz."

Anneler Günü’nde sadece anneleri değil, ilk kez anne olmaya hazırlanan anne adayları için de hediye önerilerinde bulunan Güner, onlar için de özel çeşitli ürünlerin mevcut olduğunu ve bunlardan hediye seçilebileceğini belirtti.
 

KENDİ TAKINIZI KENDİNİZ YAPABİLİRSİNİZ


Her bir tasarımın kendi hikayesi olduğunu da belirten Güner sözlerini şöyle noktaladı:

"Tasarım bir anda çizimlerle ortaya çıkan bir şey değildir. İnsanların hayal güçlerine ve düşüncelerini ortaya çıkaran şeylerdir ve bunlarla ilgili hikayeler vardır. Örneğin Anneler Günü ile ilgili bir konsept hazırlıyorsanız siz anne ile ilgili bir araştırma yapılır ve anne ile ilgili yapılan araştırmalar sonucunda tasarımlar yapılabilir. Annenizle ilgili özel anınız varsa, geçmişten bugüne kadar getirdiği bir parça, kanaviçe işi ya da herhangi bir hatıra... Bunları alarak, bir kolyenin ucuna dizip siz de annenize bir hediye yapabilirsiniz. Ya da İstanbul’da olanlar için özellikle bunların satıldığı, sizlerin ufak aparat olarak kullanabileceğiniz, sizin için önemli olan hatıraları bir küpe, bir kolyeye çevirebilirsiniz."

Buse ÖZEL / İSTANBUL, (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 'Uzaktan çalışma' açıklaması! Bakan duyurdu