Dikkatli olun ama panik yapmayın!

“Dikkatli olun ama panik yapmayın” corona virüs enfeksiyonlarına karşı en akılcı yaklaşımdır. Pandemiyi ciddiye almak ve tüm önlemlere dikkat etmek önemlidir. Bu nedenle hem bizler hem de çocuklarımızın sağlığı için corona virüs enfeksiyonunu ciddiye almalıyız. Çocuk Sağlığı ve Endokrin Uzmanı Doç. Dr. Ediz Yeşilkaya ve Dr.Zeynep Sarı  konu hakkında önemli bilgiler verdiler. 

09 Mayıs 2020, Cumartesi 16:23 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Çocuklar corona virüs ile enfekte olur mu?

Çocuklar corona virüs ile enfekte olur mu?

 • Evet, corona virüs her yaş grubunda insanı enfekte etmektedir. Ancak çocuklarda erişkinler ve özellikle yaşlılar kadar risk teşkil etmez. Örneğin hastaların Çin’de %2’si, İtalya’da %1 ve ABD’de %5’i çocuklardan oluşmaktadır. 
 • Diğer önemli nokta corona virüs nedeniyle hastaneye yatırılan hastaların %1’inden azı çocuk hastalardır. Aynı şekilde yoğun bakıma yatırılan hastaların %1’inden azı çocuklardan oluşmaktadır. Yani corona virüs çocuklarda genellikle daha hafif seyretme eğilimindedir. 
 • Diğer taraftan çocuklarda yaş küçüldükçe daha ağır belirtiler görüldüğü saptanmıştır.
 • Ancak altta yatan kronik hastalığı olanlar (karaciğer, böbrek ve kalp yetmezliği, ağır akciğer rahatsızlığı olan çocuklar ve lösemi, lenfoma gibi kanser hastalığı olan çocuklar) ile bağışıklık sistemi bozuk olan çocuklarda corona virüs enfeksiyonu daha şiddetli olmaktadır.

 Özel 19 Mayıs Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Endokrin Uzmanı Doç. Dr. Ediz Yeşilkaya ve Dr.Zeynep Sarı sözlerine şöyle devam ediyorlar; 

   Çocuklarda ne zaman corona virüs enfeksiyonundan şüphelenmek gerekir?

 • Hastalık genellikle ani yükselen ateş, öksürük ve nefes darlığı ile başlar. Nadiren baş ağrısı, kas ağrısı ve ishal olabilir. 

 Corona virüs enfeksiyonu nasıl bulaşır?

 • Öksürük, hapşırık veya konuşma sırasında etrafa saçılan damlacıkların sağlam kişilerin ağız, burun veya gözlerine isabet etmesiyle bulaşır. Bu şekilde bulaşma için 1-2 metreden yakın olunması gerekir.
 • Diğer bir bulaşma yolu da; damlacıkların masa, kapı kolu, vs cansız yüzeylere düşmesi ve sağlam kişilerin bu yüzeylere dokunduktan sonra ellerini yıkamadan ağız, burun veya gözlerine temas etmeleriyle olur. Virüs bu yüzeylerde birkaç gün boyunca canlı kalabilir. Gıdalarla veya içeceklerle ağız yolundan bulaşmadığı kabul edilmektedir.


Çocuklara corona virüs testi ne zaman yapılmalıdır?

Çocuklara corona virüs testi ne zaman yapılmalıdır?

 • Corona virüs ile enfekte kişilerle teması olan çocuklar ile ateş, öksürük, nefes darlığı, ishal, kusma, halsizlik ve kas ağrıları genel durumu bozulan çocuklara test yapılmalıdır.

 Corona virüs enfeksiyonundan çocuklarımızı nasıl koruyabiliriz?

 • Korunmada en önemlisi,çocukların hasta kişilerle yakın temastan kaçınılmasıdır. 
 • En etkili önlemlerin başında el hijyeni gelmektedir. Su ve sabun kullanarak elleri sık sık yıkamak çok önemlidir. Çocukların ellerini doğru şekilde yıkadığından emin olunmalıdır. Yemeklerden önce ve sonra, halka açık yerlerde bulunduktan sonra mutlaka ellerin yıkanmasını sağlanmalıdır. Su ve sabunla 20 saniye boyunca çocukların ellerini yıkadığından emin olun. Suyun bulunmadığı yerlerde el antiseptiği kullanarak ellerin üzeri ve parmak araları da dâhil olmak üzere elin tamamına yedirilmesini sağlayın.
 • Ciddi enfeksiyon sık görülmese de, corona virüsün yayılmasına çocuklar neden olabilirler. Bu nedenle çocukların solunum yolu hijyenini öğrenmesi ve takibi sağlanmalıdır. Bu amaçla, öksürürken veya hapşırırken ağız ve burun tek kullanımlık kâğıt mendil veya dirseğin içi ile kapatılmalı, daha sonra mendil kapalı bir çöp kutusuna atılmalıdır.
 • Ellerini yıkamadan ağız, burun ya da gözlerine dokunmamaları gerektiği çocuklara anlatılmalıdır. Herhangi bir nedenle burnu kaşınırsa bunun için mutlaka mendil kullanmaları ve sonrasında da atmalarını gerektiği öğretilmelidir. 
 • Salgın boyunca hem çocukların hem de yetişkinlerin, kalabalık ve sıkışık ortamlardan kaçınılması gerekir.
 • Çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek için sağlıklı beslenme, yeterli uyku ve morallerini yükseltici söylem ve davranışlar sergilenmelidir. Çocukların bol sıvı tüketmeleri sağlanmalıdır.
 • Aileden birinde ateş ya da öksürük varsa mutlaka maske kullanması sağlanmalı ve el yıkamaya daha çok özen gösterilmelidir. Hasta yetişkinlerin çocuklarla mümkün olduğunca teması engellenmelidir.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bütçeye çocuk eli değsin