'Dila'nın 45 mil uzakta bulunması doğal'

'Dila'nın 45 mil uzakta bulunması doğal'

18 Eylül 2009, Cuma 15:21
A A
'Dila'nın 45 mil uzakta bulunması doğal'

Bursa'nın Karacabey İlçesi Kurşunlu Beldesi açıklarında balıkçılar tarafından bulunan 1.5 yaşındaki Dila Manav’ın cesedinin, Marmara Denizi'ndeki sürekliliği olan 2 büyük akıntıya kapılarak İstanbul'dan Karacabey kıyılarına ulaştığı bildirildi. İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü Denizel Çevre Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cem Gazioğlu, “Dila'nın cesedi denize sürüklendikten sonra batmış, çürümeye başladıktan sonra da su yüzüne çıkmıştır. Marmara'daki 2 büyük akıntı gözönüne alınırsa sürüklenme mesafesi olağan bir durum” dedi.

İstanbul'da 8 Eylül günü meydana gelen felakette, sel sularına kapılıp kaybolan, olaydan dokuz gün sonra dün akşam saatlerinde Bursa'nın Karacabey İlçesi'ne bağlı Kurşunlu Beldesi sahilinin 1 mil açığında cesedi bulunan Dila Manav'ın, denizde 45 mil sürüklenmesine, herkes çok şaşırdı.

Ancak İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü Denizel Çevre Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Cem Gazioğlu, bunu ‘olağan’ karşılayarak, duruma açıklık getirdi.
Bunun doğal bir olay olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Cem Gazioğlu, şunları söyledi:
“Marmara'da sürekliliği olan 2 büyük akıntı bulunuyor. Ayrıca bu denizde akıntılar kıyıya paralel olarak geçiyor. Saat yönünden hareket eden bu iki akıntının belirli bir noktası bulunmamakta. Denizde sürüklenen şişe ya da bidondan söz etmiyoruz. Söz konusu olan insan bedeni. Dila denize sürüklendikten sonra büyük bir olasılıkla batmış, cesedi ancak çürüdükten sonra su yüzüne çıkmıştır. Ceset, daha sonra bu iki büyük akıntıya kapılarak Karacabey sahillerine kadar gelmiştir. Mesafe 45 milden daha da fazla olabilirdi. Geçmiş yıllarda İstanbul açıklarındayken bizim de teknemizin motoru arıza yapınca akıntıya kapılarak Bandırma yakınlarındaki Kapıdağ Yarımadası'na kadar sürüklenmiştik.”

Işıl ARSLAN/BURSA, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.