Dilara Koçak’tan hazımsızlık için öneriler

Hazımsızlık toplumda en sık görülen sindirim sistemi problemlerinin başında geliyor. Dilara Koçak, son dönemde evde kaldığımız için fiziksel aktivite ve beslenme düzeninin değişmesinin de bu şikayetlerin artmasına neden olduğunu belirtiyor. Uzman Diyetisyen Dilara Koçak, hazımsızlığa karşı zerdeçal-zencefil kombinasyonunu, öneriyor. Dilara Koçak, şişkinliğe ne iyi gelir ve hazımsızlığa iyi gelen ilaçları anlattı.

06 Haziran 2020, Cumartesi 10:22 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Şişkinlik neden oluşur?

Şişkinlik neden oluşur?

Eğer hazımsızlık ya da şişkinlik gibi bir problem yaşanıyorsa bunun birçok sebebi olabilir. Stres, uyku düzeninin bozukluğu, hareketsizlik ve yanlış beslenme sindirim sorunlarına ve hazımsızlığa sebep olabiliyor. Bu sorunlar sık yaşanıyorsa günlük hayatta sık tüketilen bazı gıdalar, vücuda dost olmayabilir. Bu problemleri yaşıyorsanız, doğru besinleri seçmeyi öğrenmenizde fayda var. Özellikle hazımsızlık şikayetiniz varsa, mideye baskı yapmamak için az yağlı besinleri seçmeli, gün içinde az ve sık beslenme prensibini benimsemelisiniz. Sindirimi rahatlatmak için doymuş yağlardan uzak durmanızda ve besinleri çok sıcak ya da çok soğuk tercih etmemenizde fayda var. Kuru baklagilleri, süt grubu besinleri de vücudunuzda yarattığı hissi takip ederek tüketmeye özen gösterin.

Mide koruyucu ilaçlar gerçekten mideyi koruyor mu?

Mide koruyucu ilaçlar gerçekten mideyi koruyor mu?

Midenin esas görevi olan sindirim görevini PPI türevi ürünler baskılar. Mide mukozasını korumak isterken, midenin esas fonksiyonunu elinden almamak lazım. Gerçek bir mide koruyucunun; mide mukozasını korurken, sindirim görevini aksatmayacak bir ürün olması gerekir. Böyle ürünler şu an kimyasal ajanlardan ziyade fitoterapi ürünlerinde mevcut.

Fitoterapötik ürünleri nasıl anlamamız gerekir?

Fitoterapötik ürünleri nasıl anlamamız gerekir?

Fitoterapötik ürünler; belirli bir hastalığın tedavisinde kullanılmak üzere, bilimsel araştırmaları yapılmış, kaynağını bitkisel özütlerden alan takviye edici gıdalardır. Bu tarz ürünlerin araştırma ve geliştirme süreçleri; ilaç prosedürlerine benzerdir. 


Hazımsızlık ve şişkinlik gibi mide problemlerinde kullanılacak fitoterapötik ürünler var mıdır?

Hazımsızlık ve şişkinlik gibi mide problemlerinde kullanılacak fitoterapötik ürünler var mıdır?

Bu konuda pek çok bitkisel özüt mevcut. Fakat önemli olan, bilimsel düzlemde klinik çalışmalar ile desteklenmiş ürünleri kullanmak. Öne çıkan bitkisel preparatlardan ikisi ise; zerdeçal ve zencefil ekstreleri. Fakat bunları; mutfaktaki kullanma alışkanlığımız gibi değil, özel formlarda almalıyız, zira bitkilerin tedavi edici özelliğinden faydalanmak ile bitkileri gündelik hayatımızda besin değeri olarak tüketmenin ayrımını doğru yapmamız gerekir.

Peki bu özütler nasıl kullanılmalı? Herkes kullanabilir mi? Ülseri, gastrit problemlerini gidermede etkili mi?

Peki bu özütler nasıl kullanılmalı? Herkes kullanabilir mi? Ülseri, gastrit problemlerini gidermede etkili mi?

Bu tarz bitkisel ürünlerde, üretim teknolojisi oldukça önemli. Her iki bitkinin özütünün sinerjisinin artırılması, biyoyararlanımının yükseltilmesi esastır. Zerdeçal ve zencefil özütlerini içeren özel kombinasyona ‘phytoprotect’ ismi veriliyor. Bu özütü içeren ürünleri kullanabilirsiniz. Bazı eşlik eden hastalıklarda olabileceği için riskli gruplarda doktor reçetesi ile alınmasında fayda var. 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Tam buğday ekmeği yemenin diyetinize etkileri