Dilber Ay kimdir? Hayatı... Eşi İbrahim Karakaş kimdir?

Halk müziği sanatçısı Dilber Ay 63 yaşında kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. Dün gece saatlerinde hayata gözlerini yuman ünlü sanatçının ölüm haberi sevenlerini yasa boğarken Dilber Ay hakkında detaylı bilgiye sahip olmayanlar biyografisini araştırmaya başladı.

30 Nisan 2019, Salı 09:12
A A
Dilber Ay kimdir? Hayatı... Eşi İbrahim Karakaş kimdir?

Radyocuların düzenlediği güzel ses yarışmasını birincilikle tamamlayıp müzik serüvenine başlayan Dilber Ay, dün gece hayatını kaybetti. Rahatsızlanıp saat 22.05'te hastaneye kaldırılan fakat tüm müdahaleye rağmen kurtarılamayan ünlü sanatçının ölümü derin bir üzüntü yaşattı. 

Birçok sinema filminde de oynayan Dilber Ay, Cüneyt Özdemir'in programında "Zorunda mıyım?" diyaloğu ile hafızalara kazınmıştı.

Sanatçının ölüm haberinin ardından hakkındaki bilgiler gündem oldu. 

DİLBER AY KİMDİR?

Kureyşan aşiretine mensup olan Ay, 1 Ocak 1956'da Kahramanmaraş ilinin Pazarcık ilçesinde Yörük ve Kürt bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Kahramanmaraş ilinde, ilkokul 3. sınıfa kadar okudu. Çok fakir bir aile çocuğu olmasına rağmen, ailesi ile birlikte Kahramanmaraş' tan Ankara'ya göç etmiş ve oradan da Bolu-Düzce taraflarına yerleşmişlerdi.

Düzce'de okula devam edemeyip 13 yaşında babasından yaşlı bir adamla evlendirildi. Evlenmeden önce ise Düzce'ye güzel ses aramak için radyocular gelmişti. O zamanlar sesinin çok güzel olduğunu ispat etmek için radyoya hemen katıldı ve Gönül Gel Seninle Muhabbet Edelim türküsünü söyledi ve radyocuların düzenlediği güzel ses yarışmasını Dilber Ay birinci olarak kazandı.

İki çocuk annesi olduktan bir müddet sonra evlendiği kişiden ayrıldı. Radyoda tanındıktan sonra 60 albümü oldu. Almanya'da iki kere hapis yattı. Flash TV'nin Kadere Mahkumlar adlı programın sunuculuğunu yapmaktaydı.


İBRAHİM KARAKAŞ KİMDİR?


63 yaşında hayata veda eden ünlü sanatçı renkli kişiliği ve zorlu hayat hikayesiyle de biliniyordu. Dilber Ay, bundan iki yıl önce Kanal D'de yayınlanan Ben Bilmem Eşim Bilir programına konuk olmuştu.


Dilber Ay eşi İbrahim Karakaş'la olan tanışma ve evlenme hikayesini anlatmıştı. Eşine, ilk gördüğü anda aşık olduğunu söyleyen Dilber Ay, daha sonra İbrahim Bey’i ailesi ile tanıştırmaya karar veriyor. Ardından Türkiye’ye gelen ikilinin yaşadıkları ise herkesi hem çok şaşırtacak hem de çok güldürmüştü.

DİLBER AY NE ZAMAN EVLENDİ?

Türk halk müziği sanatçısı, söz yazarı ve sunucu Dilber Ay, 1 Ocak 1956'da Kahramanmaraş ilinin Pazarcık ilçesinde dünyaya geldi. Kureyşan aşiretine bağlı olan bir aileden gelen Dilber Ay, ilkokul 3. sınıfa kadar okudu. Ailesi ile birlikte Kahramanmaraş'tan önce Ankara'ya, oradan da Bolu-Düzce taraflarına göç ederek yerleşti. Düzce'de okula devam edemeyip 13 yaşında iken yaşlı bir adamla evlendirildi. Evlenmeden önce Düzce'ye güzel ses aramak için radyocular gelmişti.

1969’da TRT Radyosu’nun düzenlediği yarışmada Gönül Gel Seninle Muhabbet Edelim türküsünü söyledi ve düzenlenen güzel ses yarışmasında birinci oldu. İki çocuk annesi olduktan bir müddet sonra evlendiği kişiden ayrıldı. Radyoda tanındıktan sonra 24 albümü oldu. Almanya'da iki kere hapis yattı. 1998 yılında Almanya'da iken İbrahim Karakaş ile evlendi. 

Sıradaki haber yükleniyor...