Din sizi korur

Allah’ın kullarına son derece merhametli ve şefkatli olduğunu biliyoruz. Böyleyken niçin kurallar koyuyor? O kurallar bütünü içindeki yasaklarla insanları neden kısıtlıyor? Yasakların amacı ne olabilir? İnsanoğlu bu ilahi engeller sayesinde asli yaradılış gayesinden uzaklaşmaz, tehlikeli ve sonu olmayan çıkmazlara düşmekten kurtulur.

11 Mayıs 2020, Pazartesi 11:52 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İnsanoğlu ilahi engeller sayesinde asli yaradılış gayesinden uzaklaşmaz, tehlikeli ve sonu olmayan çıkmazlara düşmekten kurtulur. Böylece hem dünya hayatı hem de ebedi hayatı bir huzur ve mutluluk iklimine dönüşür. Dinimiz fert ve toplumu muhafaza edebilmek, huzur ve mutluluğa ulaştırabilmek için dini, canı, aklı, nesli ve malı korumayı prensip edinmiştir.


Dini muhafaza için konulan yasaklar İslam’ın öğrettiği ve insanı sorumlu tuttuğu imanı yok edecek veya bozacak durumlar yasaklanmıştır. Bunlar küfür, şirk ve nifak’tır.

Küfür: Allah’ın varlığını ve birliğini, Hz. Muhammed’in Allah katından getirdiği kesin olarak bilinen şeyleri inkar etmektir.

Şirk: Rab olarak Allah’ı tanıdığı halde, ona ibadet ve itaatte ortak koşma durumudur.

Nifak: İnanmadığı halde maddi çıkar veya prestij kazanma gibi çeşitli sebeplerle inanmış gibi görünme durumudur. Böyle insanlara münafık denir. 

Bu üç durum bir müslümanın dinine kastedecek en tehlikeli hallerdir ve Allah tarafından yasaklanmıştır.


Canı muhafaza için konulan yasaklar

Canı muhafaza için konulan yasaklar

İslam, insanın yaşam hakkına ve can emniyetinin korunmasına büyük önem verir. Can kutsaldır. Ona kıymak en büyük cinayettir. Dinimiz öldürmeyi saldırganları bertaraf etmek veya şerlerinden kurtulmak için ancak savaş sırasında meşru kılmıştır. Ayrıca sadece insanı değil, zarar vermeyen hayvanları öldürmek, canlı bir varlığı hedef yaparak atış yapmak dahi yasaktır.


Aklı muhafaza için konulan yasaklar

Aklı muhafaza için konulan yasaklar

İnsanı insan yapan unsurların en önemlilerinden biri akıldır. Akıl, Allah’ın insana verdiği kutsal bir cevherdir. Aklın sağlam ve sağlıklı olabilmesi için ona bozukluk ve zarar veren maddelerden korunması gerekir. Bu nedenle dinimiz, aklı düşünmekten, tedbir almaktan, doğru hareketten alıkoyan içkiyi ve bütün uyuşturucu maddeleri haram kılmıştır.


Nesli korumak için konulan yasaklar

Nesli korumak için konulan yasaklar

Nesil insanoğlunun devamlılığı için esas, her yeni nesil bir öncekinin vekilidir. Dinimiz evliliği ve aile kurmayı teşvik etmiş; yaygınlaştığında aile kurumunu çürüten ve yok eden zinayı ise yasaklamıştır.


Malı muhafaza için konulan yasaklar

Malı muhafaza için konulan yasaklar

Mal, insan hayatının devamını ve kalitesini etkileyen çok önemli bir unsurdur. Onsuz hayatı düşünmek neredeyse mümkün değildir. Bunun için dinimiz malı ve mülkiyet edinmeyi bozan unsurların önünü kesmeyi hedefler. Haksız kazanç yolları yasaktır. Kumar, faiz, rüşvet, karaborsa, hırsızlık ve gaspın her türlüsü reddedilmiştir.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ramazan'da kaçınmanız gereken 10 hata