Dinlenme iddiasına Gül'den açıklama

İngiliz Guardian gazetesi Amerikalı bir yetkilinin sağladığı numaralarla, 35 dünya liderinin telefon konuşmalarını izlediğini iddia etmişti. Bu konuya ilişkin Abdullah Gül "Biz bu konuyla ilgili her türlü tedbirimizi alırız. İlgili kurumlarımız gayet dikkatli bir şekilde tedbirlerimizi alır" dedi

25 Ekim 2013, Cuma 13:32
A A

Guardian’ın eski NSA sistem analisti Edward Snowden’ın sızdırdığı belgelere dayanarak verdiği haberde, NSA’nın dünya siyasetinde öne çıkan liderlerin telefon numaralarını edinmek için Beyaz Saray, Dışişleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı gibi birimlerin üst düzey yetkililerini, fihristlerini kendileriyle paylaşmaya teşvik ettiği belirtiliyor.

Snowden’ın sızdırdığı Ekim 2006 tarihli gizli belgede adı açıklanmayan Amerikalı bir yetkilinin, NSA’ya aralarında 35 dünya liderinin telefonunun da bulunduğu, 43’ü daha önce bilinmeyen, 200’ün üzerinde irtibat numarasını temin ettiği öne sürülüyor.

Söz konusu dünya liderlerinin kim olduğununsa açıklanmadığı ifade ediliyor. Belgede ayrıca, NSA’ya sağlanan telefon numaralarının, izleme programına dahil edilebilecek yeni iletişim detaylarına ulaşılmasına da yardımcı olduğu vurgulanıyor. Bununla birlikte belgede, söz konusu telefon numaralarıyla "raporlanabilir düzeyde az istihbarat edinildiği" de belirtiliyor.

GÜL'DEN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD’nin birçok Avrupa ülkesinde dinleme yaptığı haberlerine ilişkin, "Biz bu konuyla ilgili her türlü tedbirimizi alırız. İlgili kurumlarımız gayet dikkatli bir şekilde tedbirlerimizi alır" dedi.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.