Direksiyonlar değişiyor! İşte otomobillerin yeni yüzü

Alman mühendislerin geliştirdiği yeni bir teknoloji sayesinde direksiyonlar artık bakın nasıl görünecek, neler yapabilecek?

24 Temmuz 2019, Çarşamba 11:00 Son Güncelleme:
A A

Alman otomotiv şirketi BMW, gelecek modellerinde kullanacağı direksiyon tasarımını gün yüzüne çıkardı.


Çokgen yapıdaki direksiyon, ilk olarak BMW iNext modelinde kullanılacak. Çokgen yapı, otonom ve aktif sürüş arasındaki geçiş için en uygun şekle sahip. Direksiyonun yan kısımlarındaki optik fiberler, direksiyon kontrolünün ele alınması gerektiğinde renkli sinyaller göndererek sürücüyü uyaracak.


Sürücü de direksiyonun o anki pozisyonuna göre kontrolü daha bilinçli bir şekilde ele alacak. Alt kısmı düz olan direksiyon, sürücünün bacakları için daha fazla alan yaratacak.


Bunun yanı sıra, üst taraftaki düz bölümün de direksiyonun arkasındaki gösterge paneline en iyi görüş açısını sağlamak üzere tasarlandığı belirtiliyor.


Direksiyon bir yana, Alman mübendislerin geliştirdiği yeni teknoloji bir süredir konuşuluyor; ancak henüz asfalta çıkanı gören yok! İşte görenleri şaşırtan yeni akıllı far teknolojisi...


Mercedes LED ızgarası formundaki far tasarımını ilk olarak 2015’te F 015 adını taşıyan araştırma aracında göstermişti.


Ancak şirketin yeni dijital ışıkları, LED ızgarasından daha net ve açık bir aydınlatma vaat ediyor.


HD kalitesinde aydınlatma sunan farlarda 1 milyondan fazla piksel bulunuyor ve sistem otomobilin önünün ne kadar aydınlatılacağını kontrol edilebiliyor.


Farlarda parlaklık seviyesinin ayarlanmasında kullanılan sensörler bulunuyor. Bu sensörler sayesinde karşıdan gelenlerin gözlerinin ışıktan etkilenmesi engelleniyor.


Mercedes’in akıllı far teknolojisinin bir diğer özelliği ise sürüş ve yol bilgilerini yol üzerine yansıtabilmesi.


Örneğin, bakım çalışmalarının olduğu bir yolda giderken sürücülere hangi çizgide ilerlemeleri gerektiği konusunda yardım ediliyor.


Öndeki araca yakın ve hızlı biçimde ilerlendiğinde ise yol üzerinde bir çarpışma uyarısı gösteriliyor.


Mercedes Maybach S-Serisi otomobil satın alanlar, yılın ilk yarısında akıllı far teknolojisini taşıyan araçlarının keyfini sürmeye başlayabilecek.


Mercedes’in ardından otomotiv sektörünün diğer önemli markalarının da benzer far teknolojileri sunması bekleniyor.


Yazılım ile tam uyumlu çalıştığı için araç ve yol hakkındaki tüm verilere ulaşan ‘Digital Light’ teknolojisi, sürücüye önündeki araçla koruması gereken takip mesafesi, şeritten çıkması halinde şeride geri dönmesi ya da şerit değiştirirken arkada ya da önde bulunan aracın uygun olmaması gibi konularda uyarılarda bulunuyor.


Digital Light teknolojisinin şu an için sürücülere gösterebileceği 10 farklı sembol bulunuyor.


Bu sembollerin arasında yol çalışması, karlı yol, hız limiti ya da takip mesafesi gibi önemli uyarılar bulunuyor.


Mercedes’in teknolojiyi geliştirmesi ile birlikte önümüzdeki yıllarda tanıtılacak modellerde Digital Light teknolojisine yeni semboller eklemesi muhtemel.


(hürriyet.com.tr)

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Ayakkabı esnafına ucuz kredi