Diş beyazlatan doğal diş macunu nasıl yapılır?

Marketlerde satılan çoğu diş macunları, pek de aşina olmadığımız bileşikler içerebiliyor. Bu durum diş ve diş etlerine zarar verebiliyor. Ancak meraklanmayın! Evde kendi doğal diş macununuzu yapmanız mümkün. Üstelik bu diş macunu, dişleri aşındırmadan beyazlatabiliyor.

18 Mayıs 2021, Salı 11:10 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Marketlerde satılan diş macunlarının çoğu zararlı bileşenler içeriyor. Bu durum hem dişlerinize hem de beden sağlığınıza son derece zarar verebilir. Raflardaki diş macunları ayrıca aspartam adı verilen bir yapay tatlandırıcı içerir.

Şimdi sizlere basit ve ucuz malzemelerle kendi diş macununuzu nasıl yapabileceğinizi anlatacağız. Üstelik bu diş macunu, dişlerinizin de beyazlamasını sağlayacak.

Ev yapımı diş macunları, marketlerdeki oranla daha az aşındırıcıdır ve böylelikle diş etlerine de zarar vermez.

Ev yapımı diş macununuzun için ihtiyacınız olan en önemli malzeme aktif kömürdür. Aktif kömür, dişlerdeki plağı, çay ve kahve lekesini giderir ve daha beyaz dişlere kavuşmanızı sağlar.

Ev yapımı diş macununuz için ihtiyacınız olan diğer önemli malzeme ise yumurta kabuğu tozu. Yumurta kabuğunun zengin bir kalsiyum kaynağı olduğunu duymuşsunuzdur. Hatta zamanla dişlerinizi yeniden mineralize eder.

İhtiyacınız olan son önemli malzeme ise hindistan cevizi yağı. Hindistan cevizi yağı, ağız ve diş hijyeninin korunmasına yardımcı olur ve ağız kokusunun, diş çürümesinin, boşlukların ve diş eti iltihabının önlenmesinde önemli bir rol oynar. Ağızdaki zararlı bakterilere saldırarak diş hassasiyetini de azaltır.

EVDE DİŞ BEYAZLATAN DİŞ MACUNU YAPIMI

EVDE DİŞ BEYAZLATAN DİŞ MACUNU YAPIMI

Evde kendi diş beyazlatan macununuzu yapmak istiyorsanız, ihtiyacınız olan malzemeler şöyle:

  • Yarım çay kaşığı aktif kömür
  • 1 yk. yumurta kabuğu tozu
  • 1 yk. erimiş Hindistan cevizi yağı

NASIL YAPILIR?

Aktif kömürü bir kaba koyun ve üzerine yumurta kabuğu tozu ekleyin. Sonra 1 çorba kaşığı eritilmiş, sızma Hindistan cevizi yağı ekleyin.

Malzemeleri macun benzeri bir kıvama gelene kadar metal olmayan bir kaşıkla karıştırın.

Ardından hava geçirmeyen bir kaba alın. Macununuz hazır.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dolgun ve nemli dudaklar hayal değil! Hayat kurtarıcı 4 dudak maskesi