Diş etiniz hastaysa vücudunuz da hasta olur

Diş etlerinde oluşan bir hastalık organları etkileyeceği gibi gebelik komplikasyonları, romatoid artrit, şeker ve kalp gibi hastalıklara da davetiye çıkarıyor. Tıp dünyasının uzun yıllardır araştırma konuları arasında yer alan diş eti-sistemik hastalıklar ilişkisini Periodontoloji Uzmanı Dr. Utku Gaye Dikme Güveli açıkladı

15 Mart 2019, Cuma 10:54 Son Güncelleme:
A A

Diş eti hastalıklarıyla sistemik hastalıklar arasında uzun yıllardır bilinmekte olan çift yönlü bir ilişki söz konusudur. Diş eti hastalıklarının, sistemik hastalıkları nasıl tetikleyebileceğiyle ilgili iki potansiyel mekanizma öngörülmüştür.

ORGANLARA ZARAR VERİYOR!

ORGANLARA ZARAR VERİYOR!

Diş eti iltihabı ve buna bağlı gelişen bağışıklık yanıtının organları etkilemesiyle ilgili ilk mekanizma; diş etindeki mikropların organlarda doğrudan çoğalması olarak tanımlanabilir. Yani diş etlerinden kaynaklanan tüm mikrobiyal organizmalar ve ürünleri, dolaşım yoluyla vücutta gezinebilir. Sepsis ya da septisemi olarak açıklanan bu mekanizma kanda bakteri varlığıyla kendisini belli eder. 

HASTALIKLARA DAVETİYE ÇIKARIYOR

HASTALIKLARA DAVETİYE ÇIKARIYOR

İkinci mekanizma ise diş eti iltihabı sonucu oluşan mikropların sebep olduğu sistemik enflamasyondur. Diş eti hastalıkları ile şeker hastalığı, kalp hastalıkları, gebelik komplikasyonları ve romatoid artrit gibi diğer hastalıklar arasında ilişki olduğuna dair kanıtlar giderek artıyor.


Diş etinde meydana gelen enflamasyonun; akciğer hastalıkları, bağırsak hastalıkları ve kronik böbrek hastalığı için risk faktörü olduğunu gösteren çalışmalar var.

SİSTEMİK HASTALIKLAR DA DİŞ ETLERİNİ ETKİLİYOR

SİSTEMİK HASTALIKLAR DA DİŞ ETLERİNİ ETKİLİYOR

Bununla birlikte birçok sistemik hastalık, bozukluk ya da durum da diş eti hastalıkları için risk faktörüdür. Sistemik iltihabi bir hastalığın, diş eti üzerine etkisinin en belirgin örneği; şeker hastalığıdır. Diş eti hastalıkları, şeker hastalığının bir komplikasyonu olarak tanımlanır. Şeker hastalığında sistemik enflamasyon ile diş eti hastalıkları arasındaki bağlantı; lokal ve uzak organlar arasında mevcut olan iki yönlü ilişkiyi gözler önüne serer.

Bu ilişkide, bağışıklık sisteminde yer alan hücrelerin ana rol oynadığı düşünülür. Kan hastalıkları gibi diğer sistemik iltihabi hastalıklar diş eti iltihabını şiddetlendirebilir. Virüsler ve diğer mikroorganizmalar tarafından oluşturulan sistemik hastalıklar da diş eti hastalıklarını etkileyebilir.

Bu kişilerin ağız ve diş eti sağlığına önem vermesi gerekir Aynı şekilde bazı sistemik hastalıkların diş eti ve ağız içi bulguları olmasından dolayı sık sık diş hekimi kontrolleri önerilir.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (1 Ocak 2020 )