Diş Hekimliği Müzesi kitaplaştırıldı

Diş Hekimliği Müzesi kitaplaştırıldı

Diş Hekimliği Müzesi kitaplaştırıldı

13 Eylül 2021, Pazartesi 13:57 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

ADANA,(DHA)- SEYHAN Belediyesi’nin hizmete açtığı Türkiye’nin ilk ve tek diş hekimliği müzesi olan Prof. Dr. İlter Uzel Diş Hekimliği ve Tıp Müzesi kitaplaştırıldı. 455 belediyenin üye olduğu Tarihi Kentler Birliği tarafından 'Koleksiyon ve Arşiv Müzeleri' dalında ödüle layık bulunan müzenin ziyaretçilerinin yararlanması için hazırlanan kitapta, müzede sergilenen eserler hakkında bilgiler yer alıyor.
Adana’nın tarihi yapılarını yeniden kent yaşamıyla buluşturmak için büyük çaba gösteren Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay’ın hizmete açtığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 'Özel Müze' statüsü verilen müze, pandemi koşullarına rağmen günde 30 civarında konuk tarafından ziyaret ediliyor. 
ATATÜRK’ÜN DİŞ KALIBI DA SERGİLENİYOR
Prof. Dr. İlter Uzel’in 50 yıllık meslek yaşamının birikimi olan tıp ve diş hekimliği aletleri, diş hekimliğine ait orijinal ve taş baskı kitaplar, gravür ve resimleri de kapsayan envanterinin sergilendiği müzede, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ait üst çene diş kalıbı, 150 yıllık dişçi koltuğu, Enver Paşa'ya ait altın dolgulu azı diş gibi nadide eserler yer alıyor.
TÜRKÇE VE İNGİLİZCE OLARAK HAZIRLANDI
Geçtiğimiz günlerde 455 belediyenin üye olduğu Tarihi Kentler Birliği tarafından 2021 yılı Müze Özendirme Yarışması’nda 'Koleksiyon ve Arşiv Müzeleri' dalında ödüle layık bulunan müze Seyhan Belediyesi ve Prof. Dr. İlter Uzel tarafından kitaplaştırıldı. Türkçe ve İngilizce olarak basılan kitapta, müzede sergilenen objeler ile illüstratif çalışmalarla ilgili bilgilerin yer alıyor. Kitapla hem müzenin kurumsallaşması hem de müze yerli ve yabancı ziyaretçilerinin diş hekimliğinin tarihi gelişimiyle ilgili bilgilendirilmesi amaçlanıyor.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yüreğir'de aşı seferberliği