Diş macunu alırken dikkat etmeniz gereken 5 madde

Dişlerin mine yapısının kristallerden oluştuğunu belirten Estetik Diş hekimi Dr. Efe Kaya, "Bu kristallerin adı hidroksiapatit kristalleridir. Diş çürüğüne sebep olan bakteriler hidroksiapatit kristallerinin çözünmesine sebep olarak dişin mine tabakasını bozarlar. Flor, hidroksiapatit kristallerine bağlanarak florapatiti oluşturur. Oluşan bu yapı bakterilerin mine yapısını bozmasını zorlaştırır. Dişlerin yapısını güçlendiren ve çürümesini engelleyen, flor iyonunun kendisidir" dedi. Peki diş macunu seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Hangi diş macunu kullanılmalı? İşte bilinmesi gereken 5 madde.

23 Eylül 2020, Çarşamba 09:07 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1- Flor içeren macunları kullanın

1- Flor içeren macunları kullanın

Dişin çürümesini engellediği ve başlangıç çürüklerinin geri dönmesini sağladığı için her birey flor içeren macun kullanmalı. Bu durumun tek istisnası diş fırçalarken diş macununu yutma riski taşıyan çocuklar ve kişiler.

2- Diş hassasiyetiniz var mı?

2- Diş hassasiyetiniz var mı?

Dişin mine tabakasının altında kanallar içeren dentin tabakası var. Dentin kanalları sağlıklı bir dişte mine tarafından örtülüdür. Çeşitli sebeplerden ötürü açığa çıkan dentin tabakası soğuk, sıcak, ekşi, tatlı gibi uyaranlar ile hassasiyete sebep olur. Hassasiyet problemi olan hastalar diş macunu seçerken hassasiyet giderici olanları tercih etmelidir. Hassasiyet giderici macunların içerisinde bulunan bazı iyonlar açığa çıkan dentin kanallarını tıkayarak hassasiyeti engeller.

3- Çocuklarda macun seçimine dikkat

3- Çocuklarda macun seçimine dikkat

Çocuklara fırçalama eğitimi küçük yaşlarda verilirse ileriki yıllarda alışkanlık haline dönüşür. Çocukların öğrenme metodu göz önüne alındığında, kendisinin diş fırçalaması için ebeveynlerini diş fırçalarken görmeli. Yani siz dişlerinizi fırçalarsanız çocuklarınız da fırçalar. Çocuklar, küçük yaşlarda diş fırçalarken diş macununu yutabilirler. Bu sebeple flor oranı düşük macunlar kullanılmalı. Yutma tehlikesi ortadan kalktığında standart macunlara geçilebilir.

4- Beyaz renkli macunları tercih etmeye özen gösterin

4- Beyaz renkli macunları tercih etmeye özen gösterin

Diş etindeki bir problemin hasta tarafından tespiti fırçalamadaki kanama ile anlaşılır. Renkli macunlar kan rengini gizleyebilir. Mümkün olduğunca beyaz renkli macunlar tercih edilmeli.

5- Beyazlatıcı macunlara dikkat

5- Beyazlatıcı macunlara dikkat

Macunun içerisindeki partiküllerin diş yüzeyini çizmeyen tipte olmasına özen gösterilmelidir. Diş yüzeyi çizilmeleri ileride diş renklenmelerine yol açar.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Uykusuzluk hangi sağlık sorunlarına neden oluyor?