Diş sıkmanın yol açtığı 7 sorun

Birçok insan gün içerisinde ya da gece uyurken istemsizce gerek iş yoğunluğu gerekse günlük yoğunluk gibi nedenlerle ciddi bir stres dalgası yaşar. Bu stres, zaman zaman fizyolojiye yansır ve kişilerin istem dışı davranışlarında da belirgin bir artışa yol açabilir. Diş sıkma alışkanlığı da bunlardan biridir. Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Dr. Esma Geçkili, diş sıkma ve gıcırdatma ile ilgili bakın neler söyledi

06 Mart 2019, Çarşamba 12:08 Son Güncelleme:
A A

Diş sıkma, gün içerisinde ve uyku sırasında diş gıcırdatma veya sıkma biçiminde gerçekleşen ağzın sert ve yumuşak dokularında çeşitli olumsuzluklara yol açan istem dışı bir çiğneme sistemi rahatsızlığıdır. Günlük aktiviteler sırasında bireylerin dişlerini temasta tutup onlara kuvvet uygulaması çok sık rastlanan bir durumdur. Bu tip aktiviteler gün içinde bir şeylere konsantre olunduğunda ya da yoğun fiziksel kuvvet sarf edildiğinde de görülür.


STRESLİ BİR GÜNÜN SONUNDA DİŞLERİNİZİ SIKIYORSANIZ...

STRESLİ BİR GÜNÜN SONUNDA DİŞLERİNİZİ SIKIYORSANIZ...

Diş sıkma psikolojik, genetik ve stres faktörlerine bağlı olarak gelişebilir. Bu sendrom ile ilgili yapılan çalışmalarda, hastaların psikolojik ve psikiyatrik açıdan da değerlendirilmelerine ihtiyaç duyulduğu belirtilir Psikolojik etkenler var olan ağrıyı ve yakınma şiddetini artırarak ağrıyı gidermek için uygulanan tedavilere yanıtı azaltabilir. Yapılan çalışmalarda stresli ve yorucu günlerden sonra diş sıkma veya diş gıcırdatmada artış gözlenir. Bu alışkanlıkların anksiyete, sinir, kaygı ve depresyon ile ilişkisi vardır.

DİŞ SIKMA HANGİ SORUNLARA YOL AÇAR?

DİŞ SIKMA HANGİ SORUNLARA YOL AÇAR?

1- Diş sıkma neticesinde dişlerde, eklemlerde, dokularda gerilmeler ve ağrı meydana gelir.


2- Diş sıkma diş aşınmalarına yol açar.


3- Diş sıkma devam ettiği sürece oral bölgedeki hasar daha da artar; diş minesinde çatlaklar, dişlerde hassasiyet, mine kırıkları ve renklenme görülebilir.


4- Uzun vadede kemik erimesi ve diş eti çekilmesi ile karşılaşılabilir. 


5- Diş sıkmayı sürdürenlerin çoğu geniş restorasyonlara ihtiyaç duyar.


6-Baş ağrısına neden olur.


7- Diş sıkma ve diş gıcırdatma yüz kaslarında ve çiğneme kaslarında büyümeye neden olur. Bu da uzun dönemde kare çene görünümüne neden olabilmektedir. Ayrıca bu kaslarda ağrı, hassasiyet, yorgunluk ve fonksiyonel sınırlanma görülür.

ŞEFFAF PLAKLAR KURTARICI

ŞEFFAF PLAKLAR KURTARICI

Diş gıcırdatma ya da sıkma problemlerine karşı birtakım tedavi yöntemleri uygulanır. Diş hekimleri ilk aşamada daima geri dönüşü olan konservatif tedavilere başvurmalıdır. Bu yöntemlerden biri dişlerin birbirine olan temasını kesmek için kullanılan şeffaf plaklardır.


Aşırı diş sıkan bireylerde hekim kontrolünde antidepresan ilaçlar ya da kas gevşetici reçete edilebilir.İlaç tek başına bir tedavi yöntemi değildir, mutlaka şeffaf plak ile beraber kullanılmalıdır. Düzenli kontrollerle uzun ve kısa dönemde ortaya çıkabilecek zararlar önlenebilir.


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Hastalığa anne karnında yakalandı! Boyu sadece 70 santimetre