Diş telleri hakkında doğru bilinen yanlışlar

Pek çok kişinin günlük yaşantısında kullanmaktan çekindiği ya da korktuğu diş telleri hakkında sahip olunan bilgiler yetersiz olduğu için yayılan bilgiler de çoğunlukla yanlış... Ortodonti Uzmanı Dr. Cihan Çapan diş telleri ile ilgili doğru bilinen yanlışları ve yenilikleri anlattı

16 Mayıs 2017, Salı 13:52 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

posta.com.tr Teller çok ağrı yapıyor...   Yanlış. Teknolojinin gelişimi ile beraber artık çok hafif kuvvet uygulayan teller kullanılmakta. Bu yüzden dişlere gelen ilk hareket az olduğundan hemen hemen çoğu hastada artık ağrı olmamakta. Ortodontik tedaviler de ağrı olacaksa da ilk dönemlerde olur, dişler bir kez hareket almaya başladıktan sonra ağrı hissi ortadan kalkar.  

Teller sadece çocuklara takılır...   Ortodontik tedaviler sadece çocuklara yapılmaz. Hatta günümüzde erişkin hasta sayısı çocuk hasta sayısını yakaladı. Her kişi her yaşta tedavi edilebilir. Sadece tedavi yöntemleri değişebilir. Mesela iskeletsel bir bozukluk (alt çenenin çok önde doluğu vakalar) çocuk yaşlarda düzeltilirken erişkinler de ameliyatlı yöntemlerle düzeltilebilir. Ama iskeletsel bir problem yoksa 60 yaşınızda da tel takabilirsiniz.    

Ortodonti tedavisi çok uzun sürüyor...   Çoğu basit vakalar 8-12 ay kadar kısa sürebilir. Bazı vakalar 1,5-2 sene sürerken, ender olarak 3 sene sürebilir.      

Sosyal hayat çok etkileniyor...   Diş telleri varken sosyal hayatınızda bir gerileme veya çöküş dönemi yaşamazsınız. Buna hazırlık dönemi diyebiliriz. Kaldı ki kimsenin cesaret edemediği bir şeyi yaptığınız için her daim dikkat çeken kişi siz olacaksınız. 

Diş telleri pahalı...   Çoğu Hollywood yıldızının gençlik yıllarındaki resimlerle bugünü karşılaştırdığımızda baktığımızda sadece dişlerini yaptırarak nasıl güzel bir değişim geçirdiklerini görebiliyoruz. Yani güzelleşmek için yaptırılacak birçok estetik tedaviye göre ortodontik tedavi ucuz bile kalıyor denilebilir.  

Teller dişleri çürütüyor mu?   Tel takmayan biri ile tel takan biri arasında diş bakımı açısından hiçbir fark yoktur. Yani dişleri fırçalarsak çürük oluşmaz. Diş telleri sadece var olan ortamı biraz kalabalıklaştırır ve bu yüzden yiyecek artıkların birikme oranı biraz daha artabilir, o yüzden 2 dakika yerine 3 dakikalık bir fırçalama yeterli olacaktır.

Teller çıktıktan sonra dişler tekrar eski haline geri gelir mi?   Diş telleriniz çıktıktan sonra dişlerinizin iç tarafına  dışardan gözükmeyen çok ince bir tel konulur. Bu tel tekrar bozulmayı önler. Bazen buna ek olarak geceleri takacağınız şeffaf bir kalıp verilir. Bunlar dişlerinizin tekrar eski haline dönmelerini engeller ve tedavi bittikten sonra 6 ayda bir yaptıracağınız kontrollerle dişlerin düzeni korunmaya devam eder.    

Dr. Cihan Çapan ayrıca, ortodontik tedavilerde son teknolojilerden biri olan Invisalign yöntemi sayesinde, kişiye özel yapılmış şeffaf plaklar ile dişlerin telsiz olarak düzeltilebildiğini söyledi. Çapan, telsiz ortodontik tedavi fırsatını sunan Invisalign’ın en önemli tercih edilme nedeninin dişlerin çapraşıklığını düzeltirken hastanın ortodontik tedavi gördüğün belli olmamasıdır, dedi.  

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (1 Mart 2021 )