Dışişleri Bakanlığı'ndan Bodrum'da deprem açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, dün gece İstanköy (Kos) Adası’nda meydana gelen depremde bir Türk vatandaşının hayatını kaybettiğini, bir vatandaşın da ağır yaralandığını açıkladı.

21 Temmuz 2017, Cuma 12:09
A A
Dışişleri Bakanlığı'ndan Bodrum'da deprem açıklaması
Dışişleri Bakanlığı, dün gece İstanköy’de meydana gelen deprem hakkında Rodos Başkonsolosluğu'ndan alınan bilgiye göre; bir Türk vatandaşının hayatını kaybettiğini, bir vatandaşın da ağır yaralandığını bildirdi. Ağır yaralanan Türk vatandaşının Atina’ya nakledildiği ve Atina Pire Başkonsolosluğunun bahse konu vatandaşın durumu ile ilgilendiği belirtildi. Bir diğer Türk vatandaşının ise ayağının kırıldığı, hastanede olduğu ve Türkiye’ye dönmek istediği, İstanköy Müslümanları Kültür ve Kardeşlik Derneği Dernek Başkanı Kadri Memiş’in kendisine refakat ettiği kaydedildi.
 
Bakanlıktan, konuya ilişkin yapılan açıklama şöyle:

 
"200’ün üzerinde vatandaşımızın tahliyesi için çalışmalar devam etmektedir. Liman ve Gümrük binası hasar gördüğü için Bodrum’dan veya Yunanistan’ın diğer bölgelerinden gemi seferlerine izin verilmemektedir. İstanköy Liman Başkanı ile görüşülerek yakındaki bir rıhtıma özel sefer yapılması için izin sağlanmıştır. Başkonsolosluğumuzun koordinasyonunda Bodrum’dan yola çıkan yaklaşık 250 kişilik bir yolcu gemisi İstanköy’e varmıştır. Vatandaşlarımızı aldıktan sonra Bodrum’a hareket edecektir. Ardından ikinci bir sefer daha yapacaktır. Depremde İstanköy meydanında bulunan Defterdar Cami’nin minaresinin çöktüğü, karşısında bulunan çeşmenin de kubbesinin zarar gördüğü anlaşılmaktadır. Yakınları hakkında bilgi almak veya yardım isteyen vatandaşlarımız Dışişleri Bakanlığımızın Çağrı Merkezine 24 saat ulaşabilirler."

 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Bodrum'daki deprem sonrası sabah ortaya çıkan görüntüler