Dışişleri Bakanlığı'ndan Kıbrıs açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıs’ta konuşlu Birleşmiş Milletler Barış Gücü Misyonu’nun görev süresinin uzatılmasına ilişkin kararda bundan sonraki döneme ilişkin peşin hükümler kaydedilmesinin bir anlam taşımadığını açıkladı.
 

28 Temmuz 2017, Cuma 16:52
A A
Dışişleri Bakanlığı'ndan Kıbrıs açıklaması
Bakanlıktan yapılan açıklamada, Kıbrıs’ta konuşlu Birleşmiş Milletler Barış Gücü Misyonu’nun (BMBG) görev süresinin altı ayda bir yenilendiği hatırlatılarak, "BM Güvenlik Konseyi’nde 27 Temmuz tarihinde bu amaçla kabul edilen son kararda, Kıbrıs meselesinin çözüm sürecinin gelecekte ne şekilde sürdürüleceği hususunda peşin hüküm içeren bazı yazımlar bulunduğu tespit edilmiştir" denildi.
 
Kıbrıs Konferansı’nın BM Genel Sekreteri’nin de açıkça dile getirdiği üzere herhangi bir sonuca ulaşılamadan 7 Temmuz 2017 tarihinde sona erdiği belirtilen açıklamada, "BM Genel Sekreteri, BMBG’ne ilişkin olarak 10 Temmuz 2017 tarihinde yayımladığı dönemsel raporda Kıbrıs Konferansı’nın anlaşmaya varılmadan kapanmasının yarattığı hayal kırıklığına işaretle tarafları ve özellikle Ada’daki iki lideri bu sonuç ve ileriye dönük muhtemel hareket tarzı üzerinde ciddi bir şekilde düşünmeye davet etmiştir" ifadesi kullanıldı.
 
Açıklama şöyle devam etti:
 
"Hal böyle iken, BMBG’nin görev süresinin uzatılmasına ilişkin kararda bundan sonraki döneme ilişkin peşin hükümler kaydedilmesi bir anlam taşımamaktadır. Türkiye, BM Genel Sekreteri’nin tavsiyesini de dikkate alarak Kıbrıs meselesinin çözümü konusunda bundan sonra atılacak adımlara dair değerlendirmesini, sürecin bugüne kadarki seyrine ilişkin gözlemleri ve meseleye kalıcı bir çözüm bulunması yolundaki iradesi ışığında sürdürmektedir."

İHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.