Dışişleri'nden e-Vize açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin e-Vize uygulamasının Avrupa'ya yönelik yasa dışı göçü kolaylaştırdığı yönünde iddiaların asılsız olduğunu açıkladı

11 Ağustos 2015, Salı 16:40
A A
Dışişleri'nden e-Vize açıklaması

Bakanlıktan yapılan açıklamada, bazı dış kaynaklı basın haberlerinde, Türkiye’nin e-Vize uygulamasının Avrupa’ya yönelik yasa dışı göçü kolaylaştırdığı yönünde asılsız iddiaların yer aldığının görüldüğü vurgulanarak "Önemli bir turizm ülkesi olan ülkemiz tarafından özellikle turist ve iş adamlarına yönelik bir uygulama olarak geliştirilen e-Vize sistemi 2013 Nisan ayından bu yana sorunsuz olarak işlemektedir" denildi.

"E-Vize sadece turizm ve iş amaçlı seyahatler için kullanılabilmekte olup yasadışı göçe kaynaklık eden ülkelerden yapılan e-Vize başvurularında diğer şartların yanı sıra geçerli Schengen/OECD vizesi veya ikamet izni gerekmektedir" denilen açıklamada"Ayrıca sistemin güvenliği için ilgili tüm kurumlar tarafından gerekli önlemler alınmakta olup ülkeye girişlerde sıkı kontroller uygulanmaktadır. Bugüne kadar e-Vize almak suretiyle ülkemize gelenlerle ilgili ülkemizde yasa dışı kalma sorunu yaşanmamıştır. Diğer taraftan, ülkemiz yasa dışı göçe karşı kararlı mücadelesini sürdürmektedir" ifadesini yer verildi.

İHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.