DİSKİ'nin kayıp ve kaçakla mücadelesi sürüyor

DİSKİ'nin kayıp ve kaçakla mücadelesi sürüyor

DİSKİ'nin kayıp ve kaçakla mücadelesi sürüyor

02 Haziran 2021, Çarşamba 13:12 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

DİYARBAKIR,(DHA)- DİYARBAKIR Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü kent merkezi ve kırsalda kaçak suyla mücadelesini aralıksız sürdürüyor.
Bağlar ilçesinde kayıp kaçak için gerçekleştirilen denetimlere katılan DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, personelden kaçak su kullanımı ile ilgili çok hassas davranmalarını istedi. Tutşi, kaçak ve kayıp suyla mücadele konusunda yürüttükleri çalışmalar hakkında yaptığı açıklamada, Dicle Barajı'ndan 177 metre terfi yaparak içme suyunu arıtıp şehir merkezine sunduklarını söyledi.
Günlük içme suyu arıtma kapasitesinin 260 bin metreküp olduğunu ifade eden Tutşi, "Normal şartlarda günlük kişi başı tüketim yaklaşık 120 litre. Ortalama günde 2 milyon vatandaşa yetecek kadar suyu arıtıp şehre sunduğumuz halde maalesef yaz aylarında artık suyu başa baş arz edebiliyoruz. Bunun temel sebeplerinden biri de vatandaşlarımızın şehir şebekesinden bahçe sulaması. Normal şartlarda ürettiğimiz su kente yetiyorken, kayıp ve kaçak su kullanımı ile suyumuz yetemeyecek duruma geliyor. Vatandaşlardan duyarlılık bekliyoruz" dedi.
KENTTE KAYIP KAÇAK ORANI YÜZDE 48,5
Kent merkezindeki kayıp kaçak oranının yüzde 48,5 olduğunu belirten Tutşi, üretilen her litre suyun yarısının kaçak ve kayıp olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi:
"Bu nedenle halkımıza daha iyi hizmet verme noktasında zarardayız ve eksiklerimiz oluşuyor. İçme suyuyla bahçe sulamak, suyu boşa akıtmak ve heba etmek günahtır. Bu şekilde su alamayan insanların hakkına girmektedir. Sahada ekiplerimiz kayıp ve kaçakla aralıksız mücadele ediyor. Tespit ettiğimiz kaçak kullanımla ilgili cezai işlem uyguluyoruz. Tekrarı halinde de suç duyurusunda bulunup mahkemeye vermek zorundayız."
FOTOĞRAFLI
 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bağlar'da, nikah yoğunluğu başladı