Disleksik çocukların eğitimini destekleyen uygulama geliştirdi

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Doktora Öğrencisi Günet Eroğlu, okul hayatında ve öğrenmede güçlük çeken disleksik çocuklara yönelik "Auto Train Brain" isimli mobil uygulamayı geliştirdi

07 Kasım 2018, Çarşamba 12:31 Son Güncelleme:
A A
Disleksik çocukların eğitimini destekleyen uygulama geliştirdi

Günet Eroğlu, kendi yaşam tecrübesinden yola çıkarak tasarladığı ve geliştirdiği yazılım konusundaki doktora çalışmasını Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Selim Balcısoy ve Öğretim Üyesi Müjdat Çetin danışmanlığında yürütüyor.

HATA ORANLARINI DÜŞÜRÜYOR

“Auto Train Brain” adlı mobil uygulama, özgül öğrenme güçlüğünün bir alt grubu olan ve ilaçla tedavisi henüz mümkün olmayan disleksinin etkilerini azaltıyor ve çocukların okul başarısının artmasında yardımcı oluyor. Uygulama, disleksik çocukların okuma hızını artırıyor ve hata oranları düşüyor.

“Auto Train Brain” adlı mobil uygulama, çocukları görsel ve işitsel oyunlarla destekliyor ve kendi beyin sinyallerini kendilerine geri besleyerek (nörogeribildirim) iyileştiriyor. 1000’den fazla sağlıklı ve 17 disleksik kişi üzerinde test edilen mobil uygulamada elde edilen bulgulara göre, birinci kullanımdan itibaren beynin önemli parametrelerinde iyileşme, 20’nin üzerinde kullanımdan itibaren disleksik çocukların bilişsel performanslarında artış gözleniyor.

ONAY ALINDI, KLİNİK ARAŞTIRMA BAŞLAYACAK

"Auto Train Brain" uygulaması için Klinik Araştırma Etik Kurul Onayı alındı. Kasım ayında başlayacak olan klinik araştırmaya 7-10 yaş arası 60 disleksik çocuk katılabilecek. Disleksik çocuklara, eğitim öncesinde Disleksi Vakfı tarafından Türkiye'ye getirilen ve özgül öğrenme güçlüğünü teşhise yarayan TILLS adlı bir psikometrik test uygulanacak ve bu çocuklar 2 ay içerisinde 60 seans Auto Train Brain seansı alacak.

Eğitimin tamamlanmasının ardından 6 ay sonra TILLS testi yenilenerek çocuklarda "Auto Train Brain" eğitiminden kaynaklanan bilişsel performans artışı izlenecek. Bu çalışma, gönüllü disleksik çocuklar ve aileleri için ücretsiz.

DİSLEKSİ VAKFI TARAFINDAN DA DESTEKLENİYOR

Auto Train Brain uygulaması aynı zamanda Disleksi Vakfı tarafından da destekleniyor. Uygulama vakfa özel eğitim için gelen disleksik çocuklara ücretsiz olarak uygulanıyor. "Auto Train Brain" uygulaması aralık ayında gerçekleşecek Disleksi Kongresi’nde ayrıca tanıtılacak.

1-7 Kasım haftası aynı zamanda Disleksi Farkındalık Haftası olarak biliniyor.

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Profesyonel vücutçu avukat şikayet edilmişti! Karar çıktı...