Diyabet hakkında doğru bilinen 12 yanlış!

Maalesef toplumda diyabete yönelik eğitim verilirken birçok doğru bilinen yanlışla karşılaşılabiliyor. Kadıköy Florence Nightingale Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç.Dr. Haluk Sargın diyabet hakkında doğru bilinen 12 yanlışı anlattı

12 Ağustos 2015, Çarşamba 15:19 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Son yıllarda görülme sıklığı gittikçe artan diyabet (şeker hastalığı), toplumsal sosyal ve ekonomik boyutları olan bir salgın şeklini aldı. Zamanında tedavi edildiğinde kontrol edilebilir bir hastalık olan diyabet için en önemli şey, doğru bir yol haritası izlemek. Maalesef toplumda diyabete yönelik eğitim verilirken birçok doğru bilinen yanlışla karşılaşılabiliyor. Kadıköy Florence Nightingale Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç.Dr. Haluk Sargın diyabet hakkında doğru bilinen 12 yanlışı anlattı:

İnsülin şişmanlatır Egzersiz ve diyetine dikkat eden hastalarda insülin kilo yapmaz. İnsülin direnci sebebiyle iştah artışı olan hastalarda insülin direncini kıran haplarla kombinasyonlar yapılarak iştah artışı engellenebilir.

Diyabet çok şeker yiyen insanlarda görülen bir rahatsızlıktır Bu düşünce tamamen yanlış. çok şeker yeme, yüksek kalori alımına sebep olarak obeziteye yol açıyor ve genetik yatkınlığı olan kişilerde diyabetin oluşumuna zemin hazırlıyor.

1024x768 Diyabet hastası spor yapamaz Bu bilgide son derece yanlıştır. Bilakis spor yapması önerilmektedir. Spor öncesi ve sonrası kan şekerine bakarak gerekirse bir ara öğün ilave edebilir. Açken (bilhassa sabah) spor yapmak sakıncalı olur. Hipoglisemi riski artar. Kesinlikle doğru değildir. Ayrıca istikrarlı spor yapanlarda insüline olan ihtiyaç azalır, insülin direnci minimalize edilir veya ortadan kalkar. Normal 0

Diyabet cinsel hayatı bitirir İyi yönetilmeyen ve yüksek kan şekeri seviyesiyle seyreden hastalarda cinsel hayatı olumsuz etkiler. Dikkat edildiği taktirde sağlıklı bir cinsel hayat mümkündür.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER En sık görülen 11 cinsel korku!