Diyabetik ayaklara kök hücre tedavisi

Liv Hospital Rejeneratif Tıp ve Kök Hücre Üretim Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Erdal Karaöz anlattı

05 Aralık 2016, Pazartesi 11:46
A A

Liv Hospital Rejeneratif Tıp ve Kök Hücre Üretim Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Erdal Karaöz anlattı:

Diyabetik ayak yaralarında bacağın kaybedilme oranı nedir?

Diyabetik ayak yaralarında bacağın kaybedilme oranı nedir?

Diyabetik ayak yaraları, diyabet hastalarının hastanede uzun süre yatışlarının en önemli nedenlerinden biridir. Diyabet hastası olanlarda, normal nüfusa göre ayak/bacaklarını kaybetme riski 15-40 kat daha fazladır. Diyabet hastalarının yüzde 25'inde görülen diyabetik ayak yaralarının yüzde 8'inde, ayak ya da parmak kesilmesi ile sonuçlanabilir. Kötü kontrol edilen şeker hastalarında gözlenen iyileşmeyen yaraların tedavi seçenekleri son derece kısıtlı olduğundan, çoğunlukla son çare olarak bu uzuvlarını kaybetmek zorunda kalırlar. Diyabete bağlı olarak ayak kesilmesini yaşayan hastaların ilk 5 yıl içindeki yaşamlarını kaybetme oranı yüzde 39 ile yüzde 68 arasındadır.

Diyabetik ayak yaralarında hücresel tedavi yaklaşımı nedir?

Diyabetik ayak yaralarında hücresel tedavi yaklaşımı nedir?

Günümüzde yara iyileşmesi için hücresel tedavi uygulamaları yeni ve etkili bir yöntemdir. Yara tedavisinde, cerrahi bölgeye uygulanan yenileyici hücreler sayesinde diyabetik ayak yarasının tedavisi mümkün. Hücresel tedavi uygulamalarının diyabetik yara iyileşmesinde etkisinin yanı sıra kronik veya akut yaralarda uygulanabiliyor olması ciddi bir potansiyele sahip olduğunu gösteriyor.

Nasıl uygulanıyor?

Nasıl uygulanıyor?

En yaygın olarak kullanılanın tedavi, kişinin göbek bölgesinden elde edilen yağ dokusundan ayrıştırılan kök hücrelerin kullanılmasıdır.Bunun yanında hastanın kemik iliğinden elde edilen kök hücreler ve son zamanlarda yeni doğan bebeğin göbek kordonundan elde edilen kök hücreler de bu amaçla kullanılıyor. Tüm bu uygulamaların temel amacı kök hücrelerin yeni damar oluşturma kapasitelerinin yanında, salgıladıkları birtakım moleküller ile hasarlanmış dokuyu yeniden canlandırma yeteneklerinden yararlanmak. Bu yöntemler, sadece diyabetik ayak yaralanmalarında değil ayakları besleyen damarların hasarlandığı birçok hastalık durumunda hatta kronik yatalak hastalarda sıklıkla gözlenen yatak yaralarında da çok iyi sonuçlar veriyor.

Diyabet hastalığında kök hücre çalışmaları ne durumda?

Diyabet hastalığında kök hücre çalışmaları ne durumda?

Kök hücre tabanlı hücresel tedavi yöntemleriyle şeker hastalığının tedavisine yönelik dünyada birçok klinik çalışma devam ediyor. İlk sonuçlar ümit verici. Bununla birlikte ülkemizde de benzer klinik çalışmaların yapılmasına ihtiyaç var. Çünkü bu anlamda çalışan ülkeler tedavi yöntemlerini geliştirdiklerinde ciddi patent alımları söz konusu olacak ve biz ülke olarak dışa bağımlı olacağız. Bu bağlamda kendi tedavi protokollerimizi geliştirebilmemiz için acilen klinik araştırmaları hızlandırmamız gerekir.

Sıradaki haber yükleniyor...