Diyanet: Kadınlar cuma namazlarını camide kılsın

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan ve camilerde okunan cuma hutbesinde camilerde namaz kılmak isteyen kadınların 'misafir edilmesi' istendi

28 Eylül 2013, Cumartesi 12:44
A A

Diyanet İşleri Başkanlığı 1-7 Ekim tarihleri arasındaki ’Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın bu yıl ki temasını ’Cami, Kadın ve Aile’ olarak belirlerken dünkü cuma hutbesinde de katınların camiye gösterdiği ilgi anlatılırken "Camilerimiz Müslüman hanımların nezaketinden, zarafetinden mahrum bırakılmamalıdır" denildi.

Kars Hacı Halil Camii Hatibi Murat Balcı da Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hazırladığı Cuma Hutbesi’ni okurken, kadınlardan sadece teravih değil, cuma ve bayram namazlarını da camilerde kılmalarını istedi.

Hutbede, Hz. Muhammed’in "Allah’ın kadın kullarını Allah’ın mescitlerinden alıkoymayın’ uyarısında bulunduğu, Kabe’nin harcında İbrahim Peygamber’in  eşi, İsmail Peygamber’in annesi Hz. Hacer’in emeğinin bulunduğu, İsa peygamberin annesi Hz. Meryem’in de gönlünü Rahman’ın evlerine bağladığı belirtilirken "Kadınların mabetlere alınmasının yasak kabul edildiği bir dönemde Meryem’i mabede en güzel şekilde kabul eden ve mihrapta eğiten Rabbimizdir. Mabede adanmış bir kadın olan Hz. Meryem, bu mukaddes mekânda rükû edenlerle birlikte rükû etmiş, arınmış ve iffetin timsali olmuştur. Ömrünü Beytülmakdis’te Rabbinin himayesinde, O’na ibadet ve taatle geçirmeye adamış ve bu sebeple bulunduğu mabette nice ilahi lütuflara mazhar olmuştur" denildi.

Hutbenin son bölümünde günümüzde yaşamın hemen her alanında var olan kadınların camilerin nezaket ve zarafetinden mahrum bırakılmaması gerektiği vurgulanırken "Allah’ın kadın kulları İslam’ın temel ilkeleri doğrultusunda, camilerde kıymetlerine yakışan yerlerde misafir edilmelidir. Onlar, mermerlerin nabzında çarpan tekbirleri hissedebilmeli, kubbelere dolan âminlere şahit olabilmelidir. Bu mukaddes mekânlarda hissettikleri huzuru yuvalarına taşıyabilmeli eşleriyle çocuklarıyla birlikte aynı kıbleye yönelip aynı Rabbe secde etmenin sevincini yaşayabilmelidir. Müslüman aile, kadınıyla, erkeğiyle, çocuğuyla huzurun, huşûnun, muhabbetin, maneviyatın tadına mescitlerde varabilmelidir. Camilerimizi  saadet asrında, Peygamber Mescidinde olduğu gibi hayatımızın merkezine taşıyalım. Huzur taşsın dünyamıza. Kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, yaşlısıyla sıradağlar gibi tek vücut olup Rabbimizin huzurunda kıyama duralım" denildi.

Bedir ALTUNOK/KARS, (DHA)SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.