Diyarbakır'da dikiyor, 10 ülkeye ihraç ediyor

Diyarbakır'da, 2.5 milyon dolar yatarımla kurulan ve 250 kadın çalışanın bulunduğu tekstil fabrikası, dünyaca ünlü markaların gömleklerini üreterek, 10 ülkeye ihraç ediyor

14 Eylül 2011, Çarşamba 16:17
A A

Diyarbakır’da, Açılım Giyim Sanayi Şirketi’nin 2009 yılında kurduğu ve 250 kadın çalışanın bulunduğu tekstil fabrikası, aralarında Almanya, ABD, Fransa ve Arjantin’nin de bulunduğu 10’a yakın ülkenin ünlü markalarının gömleklerini dikiyor.

Günlük 3 bin 500 gömleği mağazalarda satışa hazır hale getirdiklerini belirten Açılım Giyim Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Suat Bükün, üretimlerinin tamamının yurtdışına ihraç edildiğini söyledi. Daha çok fason üretim gerçekleştirdiklerini kaydeden Bükün, "İstihdam olarak da şuan ki hedefimiz bu yıl sonu itibariyle 315 kişi olarak planladık. Önümüzdeki yıl ise aynı şekilde değişik ilçelerde yerel olarak Hazro, Bismil, Silvan, Çınar, Ergani buralarda 100 kişilik birer atölye türünde yerler açmayı düşünüyoruz. Bölgesel olarak istihdama ağırlık verdiğimiz bayan ağırlıklı olmasından dolayı pozitif bir ayrıcalıkta sağlamış oluyoruz. Çünkü genç kızlarımızın çoğu evlerinden oturmaktan çok hem meslek edinmiş oluyorlar. Kendilerine ve ailelerine de katkı sunmuş oluyorlar. Mesleği dışında öz güvenleri de oluşuyor" diye konuştu.

Tesisi açarken sıkıntılar yaşadıklarını belirten Bütün, kalifiye eleman bulmakta zorlandıklarını ifade etti. İş-Kurun eğitim desteğiyle kalifiye eleman sorunun çözmeye çalıştıklarını anlatan Bükün, "Kendi markamızı yaratmak istiyoruz. Kendi markamızla kendi ürünümüzü hem iç pazara hem de yurt dışına ihracını ve tanıtımını yapmak istiyoruz. Ama bunun için öncelikle bu süre içinde kendi kalitemizi kanıtlamak için tanınan firmalara fason yapmak durumundayız. İler ki süreçte kendi markamızla kendi ihracatımızı yapmayı düşünüyoruz" dedi.

DİYARBAKIR KONFEKSİYON MERKEZİ OLABİLİR

Diyarbakır Sanayici ve İş Adamları Derneği (DİSİAD) Başkanı Raif Türk de en büyük sorunlarının işsizlik olduğunu her fırsatta dile getirdiklerini vurguladı. Son bir yılda olumlu gelişmeler gördüklerini belirten Türk, "Bu arkadaşlarımızın yaptığı iş takdir edilecek işlerdir. Bizlere düşen görev tabi ki de bunları desteklemedir. Gerek bürokratik gerekse ufak tefek sorunları olmuştur arkadaşlarımızın. Ama bu sorunları yavaş yavaş aşmışlar. Umarım bugünden sonra hiçbir sorun yaşamadan büyümelerine devam ederler ve yenilerinde örnek olurlar. Diyarbakır’da bu iş çok iyi yürüyebilir. Diyarbakır gerçek anlamda konfeksiyon merkezi haline gelebilir" dedi.

Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri İlhan Karakoyunlu ise, Diyarbakır ve bölgenin gündeminin çok hızlı değişmesi nedeniyle ekonominin ikinci planda kaldığını belirterek, "Dışta olumsuz bir algı var. Bunun sebeplerinden biride güvenliktir. Ancak gündem hep siyaset ve güvenlik olunca bölgede yapılan iyi çalışmalar ikinci planda kalıyor" diye konuştu.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.