Diyarbakır'da öldürülen leoparın içi doldurulacak

Diyarbakır Çınar'da çobanın av tüfeğiyle vurduğu leoparın postu, İstanbul'dan gelen lisanslı tahnitçi İsmail Yey'e tarafından yapılan operasyonla alındı. İstanbul'a götürülecek post, ABD'den gelecek malzemeyle doldurulacak ve ardından sergilenecek

05 Kasım 2013, Salı 15:02
A A
Diyarbakır'da öldürülen leoparın içi doldurulacak

Diyarbakır'ın Çınar ilçesine bağlı Solmaz köyü yakınlarında önceki gün çoban tarafından öldürülen biyolojik çeşitlilik açısından son derece önemli bir tür olan leopar (panthera pardus), ölümsüzleştirilecek.

Leoparın doldurulmasını kararlaştıran Orman ve Su işleri Bakanlığı, bu işlemi gerçekleştirmesi için İstanbul'daki lisanslı tahnitçi İsmail Yey'e ulaştı. Bunun üzerine uçakla Diyarbakır'a gelen tahnitçi Yey, Orman ve Su işleri Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürlüğü'ndeki leoparı Dicle Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi'ne götürdü.

Burada yaklaşık 1.5 saat süren operasyonun ardından leoparın vücudundan ayırdıktan sonra ilaçlayıp, tuzladı. Yey, operasyonun ardından paketlediği deriyi doldurmak üzere İstanbul'a götürdü.

SERGİLENECEK

Tahnitçi İsmail Yey yaklaşık 42 yıldır hayvanları ölümsüzleştirme sanatıyla ilgilendiğini belirterek, bugüne kadar kanatlı hayvanlar hariç bine yakın hayvanı doldurduğunu söyledi.

Orman ve Su işleri Bakanlığı'nın daveti üzerine Diyarbakır'a geldiğini kaydeden Yey, kurum çalışanlarının nadir bir hayvan olduğu için konuya büyük önem gösterdiğini kaydetti. Veterinerlik Fakültesinde yaklaşık 1.5 saat süren çalışmayla leoparın derisini yüzdüğünü ifade eden yey, şöyle konuştu:

"Leoparı İstanbul'a götüreceğiz. Doldurma işlemi için iç formlarını Amerika Birleşik Devletleri'nden getireceğiz. Kalıpların ABD'den gelişi 1 ay sürecek, İşlem olarak heykeltıraşların kullandığı poliüretan ham madde kalıpları kullanıyoruz. Mesela bir hayvanla ilgili 15 kalıp olabilir. Atlarken, zıplarken, saldırırken ve yürürken gibi bunlardan hangisi olacağına bakanlıkla karar verilecek ve ardından sipariş edeceğiz. Diş takımı ve gözleri de oradan gelecek. Doldurduktan sonra deriyi giydireceğiz ve son olarak makyajını yapıp, göz pınarlarına nemlilik vereceğiz. Doldurma işleminden sonra çok canlı bir hale gelecek ellemeye korkacaksınız. ABD'den kalıp geldikten sonra 2 ayda tamamlanır.

Daha önce 3 leoparın kafasını doldurduk. Bunlardan bir tanesi 1994'te Ankara Hayvanat Bahçesi'nde ölen bir leopardı ama bunların hepsi Afrika leoparıydı. Bu ise Anadolu leoparıdır. Nadir görülen hayvan olduğu için daha özenle çalıştık. Doldurulduktan sonra leopar sergilenecek. Ancak nerede sergileneceğine Orman ve Su işleri Bakanlığı karar verecek."

'EN İYİ NUMUNEYE SAHİP OLMAMIZI SAĞLADILAR'

Yey, bir takım çevrelerin leoparı öldürülen kişilere Av Kanunu uygulanarak cezalandırılması talebiyle açıklamada bulunduğunu anımsatarak, bunun çok yersiz olduğunu söyledi. Olayın nasıl gerçekleştiğini 2 çoban dışında kimsenin bilmesinin mümkün olmadığını belirten Yey, şöyle devam etti:

"O insanlar bunu isteyerek yapmış olsa deriyi değerlendirmek için bir çabanın içerisinde olurlardı. Ancak öyle çabanın içerisinde olmamış yetkililere haber vermişler. Yetkililere teslim etmeleri art niyetli olmadıklarını gösteriyor. Bu davranışla büyük milli servetin heba olmasını önlemişler. Bu insanlar belli ki zor durumda kaldıkları için ateş ettiler. Böyle bir değeri yok etmeleri kötü bir şey ama bunu yetkileri teslim etmeleri iyi bir davranış. Yıllardır var mı yok mu tartışması varken, Türkiye'nin en iyi numunesine sahip olmamızı sağladılar. Ayrıca bu haber köylülerin bilinçlenmesini de sağladı. Kötü niyete büyük ceza olduğunda öğrendiler. Çobanların leoparı teslim edişi, takdire şayan bir davranıştır."

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.