Diyarbakır'daki kemikler 50 yıllık

Diyarbakır'daki kemikler 50 yıllık

Diyarbakır İçkale'de bulunan kafatası ve kemiklerin en az 50 yıllık olduğu değerlendirmesi yapıldı

05 Şubat 2012, Pazar 11:07 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Diyarbakır İçkale’deki restorasyon çalışmaları sırasında bulunan kafatasları ve kemiklere ilişkin Adli Tıp Kurumu’nun yürüttüğü çalışmalardan çıkan ilk bulgular ilginç bir noktaya işaret etti. Adli Tıp uzmanlarının ilk izlenimine göre kemiklerin “mezarlık kemiği ve en az 50 yıllık oldukları” değerlendirmesi yapıldı

Akşam gazetesinin haberine göre, 90’lı yıllarda JİTEM’in kullandığı eski cezaevinde yapılan restorasyon çalışması sırasında 12 Ocak’ta kemikler bulununca, Diyarbakır Özel Yetkili Savcılığı olaya el koydu. O dönemlerin faili meçhul kurbanlarına ait olduğu düşünülen kemikler numaralandırılardı ve 36 torbayla Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

Kemik ve Diş İnceleme Şubesi’nde ilk etapta 16 torba kemik temizlenerek tasnif edildi. Ancak şubede görevli uzmanların yaptıkları ön incelemelere göre kemikler en az 50 yıllık ve insanlara ait. Aramalarda bulunan iki diş üzerinde ise DNA çalışması başladı.

Kayıp yakınlarından bugüne kadar DNA için herhangi bir örnek alınmadığı, kemiklerin DNA incelemesi yapıldıktan sonra gerek görülürse kan ve tükürük örneği alınarak çalışmanın bu yönde de sürdürüleceği öğrenildi.

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İletişim Başkanlığı'ndan Dünya Kadınlar Günü'ne özel şarkı ve klip