"Diyarbakırspor maça çıkacak"

'Diyarbakırspor maça çıkacak'

"Diyarbakırspor maça çıkacak"

03 Kasım 2009, Salı 13:25 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Diyarbakırspor kulüp yönetiminde, görüşmelerde bulunan kurum, sivil toplum örgütleri temsilcileri ile taraftarların ısrarlı telkini üzerine Galatasaray maçına çıkılması yönünde eğilim oluşuyor.

Diyarbakırspor Kulüp Başkanı Çetin Sümer’in Gaziantepspor ile deplasmanda oynadııkları maçın ardından "ırkçılık içeren tezahüratlar ve hakemlerin yanlı tutumunu" öne sürerek, Galatasaray maçına çıkmama kararının ardından Diyarbakırlılar bu karara destek çıkmadı.

Kulüp yönetiminin, maça çıkmama kararının aksine tüm kesimlerden Galatasaray maçına çıkılması yönünde telkinlerin gelmesi ve oluşan baskı üzerine bu kararından vazgeçmesi bekleniyor. Dün Vali Hüseyin Avni Mutlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir başta olmak üzere çok sayıda kurum ve sivil toplum örgütü te olduğunun ifade edilmesi üzerine karardan vazgeçilmesi beklentisi oluştu.

Yeşil kırmızılı yönetimin 5 Kasım Perşembe günü düzenleyeceği basın toplantısında tüm kesimlerden gelen telkinler üzerine hafta sonu Diyarbakır’da oynanacak Galatasaray maçına çıkılacağı yönünde açıklama yapılacağı tahmin ediliyor.

YÖNETİCİLER SUSKUN

Dün akşam yapılan ve perşembe gününe kadar basın mensuplarına açıklama yapmama kararı alan kulüp yöneticileri, gazetecilerin ısrarına rağmen bugün kendilerine yönetilen tüm soruları yanıtsız bıraktı.

ERDOĞAN GRUP KONUŞMASINDA SESLENDİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakırspor'un ligden çekilme kararının duygusal ve yanlış olduğunu söyledi.

Diyarbakırsporlu yöneticilere seslenerek hata yapmamalarını isteyen Başbakan Erdoğan, Meclis'teki grup konuşmasında şu sözleri sarfetti:

"Spor müsabakaları dostluğu, kardeşliği, centilmenliği geliştirmesi gereken organizasyonlardır. Maalesef son dönemde dostluk ve kardeşlik vesilesi olan sporu kirli provakasyonlarla tahrik meselesine getirmek isteyenlere şahit oluyoruz. Birileri ırkçı ve ayrımcı sloganlarla birlik ve beraberlik atmosferini bozmaya, kardeşler arasına fitne sokmaya gayret ediyor. Doğrusu bu tehlikeye alet olanlar Türkiye'nin Türk milletinin lehine bir iş yapmıyorlar. Ki

"Buradan Diyarbakırspor'un yöneticisi kardeşlerime de sesleniyorum. Lütfen hissi değil serin kanlı bir şekilde durumu değerlendirmeli şehir halkının maçlara devam edilmesi düşüncesi dikkata alınmalıdır. Duygusal davranarak Diyarbakırspor çekildi. Bunu demeye hakkın yok. Böyle bir şey olmaz. Aynı Gaziantep'te namağlup Fenerbahçe uzatmalarda mağlup oldu. Olur, olur böyle şeyler... Sporun güzelliği burada. Galibiyet eşittir beraberlik eşittir mağlubiyet. Bunu bileceksin olaya da böyle yaklaşacaksın.Şimdi bu hafta Kayseri de berabere kaldı. Ne yani feryat mı edeceğiz? Fair-Play diyorlar. Nedir fair-play işte mesele bu. Tüm bunlara rağmen bizim birliğimiz beraberliğimiz ne olacak, perçinlenecek, daha sağlam olacak. Onun için Diyarbakırspor'un yönetici kardeşlerim sakın ha böyle bir yanlışın içine girmeyin. Ve Diyarbakır'daki geleceğe yönelik birliğin beraberliğin barışın en önemli unsurlarından biri olan sportif faaliyetlerden Diyarbakırspor'u ve Diyarbakır'ımızı men edemezsiniz. Buna hakkınız yok. Ve tahriklere izin vermeyeceğiz. Aramıza sızmaya çalışan istismarcılara izin vermeyeceğiz. Bu işi suhuletle sağduyuyla sabırla nihayete erdireceğiz. Bu bir taviz süreci değildir. Türkiye Cumhuriyeti tüm kurumlarıyla dimdik ayaktadır. Türkiye Cumhuriyeti her türlü sorunları çözebilecek donanıma, özgüvene de sahiptir. Hiç bir sorunun altında ezilmek hiç bir sorunu sineye çekmek Türkiye'ye yakışmaz. Biz sorunlarımızı çözerek ileriye doğru yol almak durumundayız."

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Beşiktaş, MKE Ankaragücü maçı hazırlıklarına başladı