Diyet yapan birine söylenmeyecek 10 cümle

Kimse, "Diyet yapmak kolay bir şeydir" diyemez. Her şeyin katkı maddeleriyle dolup taştığı, istediğimiz yiyeceğe bu kadar kolay ulaşabildiğimiz, stres seviyesinin bu kadar yüksek olduğu bir dünyada zayıflamaya çalışmak dünyanın en zor konularından biri. Diyet yaparken, zayıflamaya çalışırken ya da spor düzeni oluşturmaya çalışırken en ihtiyaç duyduğumuz şey motivasyon. En ufak bir söze alınganlık yapabiliyor, belki de kan şekerinin düşük olmasının etkisiyle aşırı tepkiler verebiliyoruz. Siz de çevrenizde diyet yapanların modunu düşürmemek istiyorsanız listeye kulak verin, diyet yapan sizseniz bu listeyi en yakınınızdakilere yollayın. İşte diyet yapanlara söylenmeyecek 10 cümle.

01 Mayıs 2020, Cuma 12:01 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
"X diyetini denedin mi? Bende çok işe yaradı"

"X diyetini denedin mi? Bende çok işe yaradı"

Yahu, karşınızdaki insan halihazırda bir beslenme programına ayak uydurmaya çalışıyor. "X diyetini denedin mi? Bende çok işe yaradı" demek, "Onu bırak bunu başla" ile aynı. Sokaklar zaten pazartesi başladığı diyete salı günü son veren insanlarla dolu. Ayrıca her vücut her beslenme programına aynı tepkiyi vermez. Sizin haftada 3-4 kilo vermenizi sağlayan diyet, başka bir kişide hiç işe yaramayabilir. Aynı şekilde sonuç alabilmek için, aynı kiloda, aynı kan değerlerinde olmanız gerekir. 

"Kendi kilonda mutlu olmayı denesene"

"Kendi kilonda mutlu olmayı denesene"

Hadi ya! O konu benim hiç aklıma gelmemişti. Fazlalıklarım beni ağırlaştırıyor olabilir, kilom sağlık problemlerine neden oluyor olabilir... Belki de sırf değişiklik olsun diye zayıflamak istiyorum. Nedeni ne olursa olsun, kendi kilomda mutlu olmadığım için diyete başlamışım demek ki. Bir yola baş koymuş insanları yollarından çevirmeye çalışmaktan vazgeçin.

"Harika görünüyorsun, kilo mu verdin?"

"Harika görünüyorsun, kilo mu verdin?"

Evet, aslında uzaktan gayet motive edici bir cümle gibi görünüyor. Ancak alt metninde "Eski kilonda harika görünmüyorsun" mesajı var gibi. Belki bir anlamı daha vardır "Kilo vermiş gibi görünmüyorsun ama versen iyi gözükürsün" Bir de şu açıdan düşünün, diyelim ki o kişi gerçekten kilo verdi ve 'güzelleşti' bir daha kilo almaktan nasıl korkacağını düşünsenize. Çünkü kilo alırsa yine kötü görünür.

"Ben bu diyeti denedim. Bende işe yaramadı"

"Ben bu diyeti denedim. Bende işe yaramadı"

Yaramadıysa yaramadı. Denemişsin olmamış. Bunu söylediğin kişiyle kan şekeriniz, sağlık geçmişiniz, yaşam tarzınız, fiziksel aktivite düzeyiniz, stres durumunuz, yaşınız.... Bunlar aynı mı? Eğer aynı değilse, karşınızdaki kişinin motivasyonunu düşürmekten başka hiçbir şey yapmıyorsunuz. 

"Bunu yemeye iznin var mı?"

"Bunu yemeye iznin var mı?"

Sınırlamalar sadece can sıkar. Eğer diyetinde o besinin gerçekten yeri yoksa, bunu sadece ona hatırlatmış olursunuz. Eğer diyet yapan kişiyi o besini yerken gördüğünüz için soruyorsanız da bu tamamen o kişinin sorumluluğunda. Öğleden sonra bir küçük kare çikolata yedi belki, ama akşam yemeğinden bir dilim ekmeği çıkaracak. Ya da bugün bir hata yaptı, o hatanın sorumluluğu da kendisinde. Diyet bekçiliği yapmaya son verin.


"Kilo verdiğini fark edemedim?"

"Kilo verdiğini fark edemedim?"

Bu cümleye gerçekten gerek var mı ya? Emin ol, kilo veremediyse, kilo veremediğinin senden daha fazla farkındadır zaten. Diyet yapan insanlar kendilerinin bildiği şeyleri başkalarının ağzından da duymaktan hoşlanmaz. Kilo veremediyse, diyetini ve fiziksel egzersizini tam uygulamaya başladığı anda verecektir zaten. 

"Bugüne kadar kaç kilo verdin?"

"Bugüne kadar kaç kilo verdin?"

İşte bu soru, kilo verme sürecini tam bir yarış haline getiriyor. Bugüne kadar kaç kilo verdiğin, kaç kilo vermen gerektiği, aldığın kalori... Bu sıkıcı sayıların tamamı diyet yapan kişinin kabusu haline gelmiş olabilir. Sayılarla cevap verilecek soruları artık bir kenara bırakın. 

"Kiloluyken daha güzeldin"

"Kiloluyken daha güzeldin"

Bazı insanlar için kilo vermek büyük bir hayal, gerçekleştirilmesi gereken bir hedeftir. Eğer çok çaba harcayıp, doğru beslenip, hayatını ona göre düzenleyip kilo vermişlerse emin olun kendileriyle gurur duyuyorlar. Ne kadar gayret gösterdiğini gizlemek için bir neden yok. Çoğumuz kilo verdiğimizde fiziksel değişimimiz fark edilsin isteriz. Evet, odaklanmamız gereken asıl nokta görüntümüz değil, ama iyi hissettiğimizde iyi görünürüz. 

"Bu verdiğin kiloları da daha önce olduğu gibi geri alacaksın"

"Bu verdiğin kiloları da daha önce olduğu gibi geri alacaksın"

İşte bu insanlar en kötüleri. Tek amaçları motivasyonunuzu kırmak, bu cümlenin altında nasıl iyi niyetli bir düşünce olabilir ki. Onlara şöyle cevap verin "Umarım alırım, sen de mutlu olursun".

 "Daha az yemeyi denedin mi?"

"Daha az yemeyi denedin mi?"

Muhtemelen denemiştir. Kimse keyfinden diyete başlamaz. Ancak zaten düşük kalorili beslenme şekilleri vücut döngüsünde algılama bozuklukları neden olur. Günlük aldığı kalorinini yarısını almaya başlarsa kişi, vücut kıtlık psikolojisine girebilir her zaman acıktığının üç katı fazla acıkabilir. Kan şekerindeki değişimi takip dahi edemezsiniz. O nedenle bilinçsizce az yemektense bir beslenme programına uymak her zaman daha sağlıklıdır.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Tatlı ihtiyacını bastırmak için 10 basit tüyo