Diyet yaparken ağız kokusu nasıl geçer?

Kilo verme sürecinde ağız kokusu günlük hayatı olumsuz etkileyen bir durum haline gelebilir. Çoğu diyet yapan kişinin en büyük derdi ağız kokusunu gidermek haline geliyor. Peki diyet yaparken ağız kokusunu gidermek için neler yapılabilir? Diş Hekimi Pertev Kökdemir, özellikle keto diyeti yapan kişilerde keto nefesi adı verilen bir ağız kokusu durumunun olduğunu söyledi ve diyet yaparken ağız kokusunu gidermenin yollarını anlattı.

16 Ağustos 2020, Pazar 12:06 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Keto diyeti yapan birçok insan keto nefesi denilen rahatsız edici bir ağız kokusuyla karşı karşıya kalabilir. Keto diyeti yapanların nefesinde istenmeyen bir meyve kokusu olabilir. Diyet yaparken genel ağız sağlığınızı korumak ve temiz bir nefese sahip olmak istiyorsanız izlemeniz gereken birkaç yol var.

Keto diyeti doğru uygulandığında kilo kaybetmenizi sağlar. Çünkü bu diyet karbonhidratlardan kaçınmakla ilgilidir. Karbonhidrat alımı önemli ölçüde azaldığında vücut Ketosis adı verilen bir duruma girer ve bu da vücudun depolanmış yağları yakmasına ve keton üretmesine neden olur. Vücut ketonlar yakıt olarak kullanılmaya başlar. Bu durum zararsız ancak istenmeyen keto nefesini tetikleyebilir.

Yeterli su içmeye özen gösterin

Yeterli su içmeye özen gösterin

Eğer yeterli miktarda su tüketmezseniz bu durum dehidratasyona sebep olabilir. Dehidratasyon ağız kuruluğunu tetikleyen bir durumdur. Kuru ağız keto nefesine zemin hazırlar. Bu durumu azaltmak için diyetin tüm aşamalarında ve özellikle ilk aşamada daha fazla su içmeniz önerilir.

Keto diyeti yapanlara ağız kokusunu giderecek öneriler

Keto diyeti yapanlara ağız kokusunu giderecek öneriler

Diş Hekimi Pertev Kökdemir, keto diyeti yapanlar için şu önerilerde bulundu:

  • Ağız hijyenine daha fazla dikkat edin
  • Ağzınızda kötü bir tada sahip olduğunuzu ve nefesinizin meyve kokulu ya da metalik kokulu olduğunu fark ederseniz ağız hijyeninize daha fazla dikkat etmeniz gerekir.
  • Her öğünden ve atıştırmadan sonra dişlerinizi fırçalayın. 
  • Diş ipi kullanımını alışkanlık haline getirin.
  • Ağız boşluğunda kuruluğa neden olmadan kötü nefes bakterilerini öldüren, alkolsüz bir gargara kullanın. 
  • Çok fazla su içtiğinizde, ağız hijyenine dikkat ettiğinizde ve bazı proteinleri sağlıklı yağlar ile değiştirdiğinizde kötü nefesi önleyebilir veya şiddetini azaltabilirsiniz.


Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Vişnenin sağlığa 7 faydası: Vişne zayıflatır mı? İşte tok tutan vişneli tarif