Diyet yapmanın kuralı değişiyor: Aralıklı oruç diyeti

Diyet yaparken yıllardır duyduğumuz bir cümle var: Sık sık ve az yiyin. Doğruluğu bilimsel olarak kabul edilen bu görüşün yerini artık başka bir görüş olan aralıklı oruç diyetine bırakıyor. Diyetisyen Alican Demiroğlu konuyla ilgili bilgiler veriyor...

13 Aralık 2018, Perşembe 08:21 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Modern tıp, yıllardır sık sık ve çok öğünlü beslenmenin faydalı olduğunu kabul etmiş ve böylece ülkemizde de birçok sağlık uzmanı tarafından herkese 5-6 öğünden oluşan beslenme programları tavsiye edilmiş ve edilmeye de devam ediyor. Ancak son yıllarda daha çok konuşulmaya başlayan ve üstüne bilimsel çalışmalar yapılan farklı bir beslenme sistemi gündeme geldi: Aralıklı oruç diyeti. 

Bilimsel adı ile ‘’İntermittent Fasting’’, Türkçe’ye çevrilmiş haliyle “Aralıklı oruç diyeti” iki öğün ve hatta tek öğün beslenmenin mümkün olduğunu, bunun da sağlığa bazı yararları olduğunu gösteriyor.


Temel felsefesi acıktığında ye, doyduğunda dur olan bu beslenme sistemi vücudu belirli bir süre sistematik bir açlığa maruz bırakmayı hedefliyor. Vücutta oluşan bu sistematik açlık; kan şekerinin dengelenmesine, insülin seviyelerinin düşmesine ve büyüme hormonunun salgılanmasına sebep oluyor. Haliyle kilo verme süreçlerinde de yağ yakımını artırıyor. 

En uygulanabilir ve hayatı kolaylaştıran türü ise iki öğün beslenme. Bu sistemde gün içinde ortalama 8 saatlik bir yemek yeme penceresi var ve iki ana öğünle birlikte eğer ihtiyaç duyulursa ara öğünler tüketilebiliyor. Daha sonra başlayan açlık sürecinde ise su, çay, kahve, maden suyu gibi kalorisiz içecekler tüketilebiliyor. Açlık süreci başladıktan sonra diğer gün yapılacak ilk öğüne kadar bu içeceklerin dışında bir şey tüketilmiyor. Özellikle kahvaltı yapamayanları sevindiren bu beslenme sistemi, kahvaltıyı herkes için zorunlu kılan bilimsel görüşe karşı sağlıklı bir alternatif. Kişi ilk öğününü acıktığı zamana ayarlıyor ve böylece yemek stresini de hafifletmiş oluyor. 

İKİ ÖĞÜN BESLENMENİN FAYDALARI

İKİ ÖĞÜN BESLENMENİN FAYDALARI

İki öğün beslenmenin bazı faydaları şu şekilde sıralanabilir: Bazı çalışmalarda insülin direncine iyi geldiği, kan şekerini düzenlediği ve diyabet riskini azalttığı görülmüştür. Hayatınızı kolaylaştırır, ne yiyeceğinizi daha az düşünürsünüz. Tamamen vücudunuzu dinlendirirsiniz ve acıktığınız zaman bir şeyler yiyip doyduğunuzda yemek yemeyi bırakırsınız. Yapılan çalışmalar sistematik açlığın kalp hastalıkları, kanser gibi birçok hastalığa karşı faydalı olabileceğinden bahsediyor. 

İKİ ÖĞÜN BESLENMEDE NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

İKİ ÖĞÜN BESLENMEDE NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

Öğün sayısı azaltılacağından kişilerin günlük alması gereken besin öğelerini ve enerjiyi dikkatli bir biçimde gözden geçirmeleri ve eksik ya da fazla enerji almamaları önemlidir. Kan şekeri düşüklüğü yaşayan, tip 1 diyabet ya da tiroit hastalıkları gibi metabolik sorunu olan kişilerin hekim onayı olmadan bu beslenme sistemlerini denememeleri gerekir.

Hamile ve emzirme döneminde olanların ise yine bir uzman görüşü almaları faydalı olacaktır. Özellikle hamilelik döneminde olan kişilerin yeterli enerjiyi gün içine yayarak almaları daha faydalı olacaktır. Emzirme döneminde ise bir uzman eşliğinde uygulanabilir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kilo almamak için restoranlarda asla yememeniz gereken 7 besin