Diz ağrısıyla gitti cinsel organının kemikleştiğini öğrendi

Diz ağrısı şikayetiyle doktora giden adam penisinin kemikleştiğini öğrendi. Peyronie hastalığında çok ender görülen bu vaka Amerika Birleşik Devletleri'nin New York kentinde kayıtlara geçti.

10 Nisan 2021, Cumartesi 10:14 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Doktorlar 63 yaşındaki adamın tüm penisinde kalsifikasyon tespit etti. Urology Case Report adlı bilimsel derginin son sayısında yer alan bir araştırmaya göre söz konusu vaka Peyronie hastalığından kaynaklanıyor.


Kaldırımda yürürken kalçası üstüne düşen New Yorklu adam, çevredekilerin yardımıyla ayağa kalkıp yoluna devam etse de düşmenin ardından sol dizinde başlayan ağrının uzun süre geçmediğini farketti. Ağrılarının devam etmesi üzerine New York Lincoln hastanesine başvuran hastanın pelvik radyografisi çekildi. Çıkan sonuç doktorları da şaşırttı: Hastanın penisinin (ereksiyona izin veren erektil yapılar da dahil) tümünün kemikleştiği görüldü.

Urology Case Report'taki makalenin yazarı, "basit bir radyoloji ile Peyronie hastalığından kaynaklanan penisteki kemikleşmenin tespit edilebildiğine" dikkat çekiyor.

Ancak makaleye konu olan New Yorklu hastanın, tanıya rağmen tedavisini sürdürmediği ve hastaneden ayrıldığı kaydedildi.

Peyronie hastalığı nedir?

Peyronie hastalığı nedir?


Penis eğriliği veya Peyronie hastalığı; erkeklerde penis gövdesindeki anormal gelişen bağ dokularının etkisiyle, penis şeklinin anormal şekilde eğilmesi ve buna bağlı olarak çeşitli belirtilerin ortaya çıkmasını ifade eder. Eğrilik sıklıkla penisin sırt kısmındaki anormal dokulara bağlı olarak yukarı yönde görülse de dokunun geliştiği yere bağlı olarak farklı yönlerde de ortaya çıkabilir.Penis eğriliği; özellikle cinsellik esnasında penis sertliğinin korunamaması (erektil disfonksiyon) ve cinsel birleşmede zorluk yaşanması gibi problemlere neden olur. Bu anlamda, penis eğriliği, hayat kalitesini ciddi anlamda olumsuz etkilediği gibi, kişilerde depresyon, anksiyete gibi psikolojik sorunlara da yol açabilir.


Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (10 Nisan 2021)