DNA'dan göz ve saç rengi tespit edilecek

Yeni geliştirilen yöntemle insan bedeni kalıntılarından alınan DNA örnekleri, kişinin saç ve göz rengi hakkında kesin sonuçlar verebilecek

14 Ocak 2013, Pazartesi 17:48
A A
DNA'dan göz ve saç rengi tespit edilecek

Polonyalı ve Hollandalı bilim adamları, "HIrisPlex" ismini verdikleri analiz yöntemiyle 800 yıl öncesinde yaşamış birinin bile diş ve kemik kalıntıları üzerinden aldıkları DNA örnekleriyle saç ve göz renginin kesin olarak tespit edilebileceğini açıkladı.

Polonya’da bulunan Jagiellonian üniversitesinden araştırmaya imza atanlardan Wojciech Branicki, test sayesinde eski insanların neye benzedikleri, hangi renk saç ve göz rengine sahip oldukları konusunda artık ellerinde kesin veriler olacağını açıkladı.

Branicki, "HIrisPlex"i 1943’de bir uçak kazasında ölen Polonya Başbakanı Wladyslaw Sikorski’nin üzerinde test ettiklerini de ifade etti.

Test sayesinde hiç renkli fotoğrafı olmayan başbakanın yağlı boya portrelerde çizildiği gibi gerçekte de sarı saçlı ve mavi gözlü olduğunun doğrulandı.

Araştırma, "Investigative Genetics" dergisinde yayımlandı.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.