Doğa harikası yayla, çöplüğe döndü

Kısıtlamalar kalkınca insanlar, hasret kaldığı doğaya akın etti. Ama anlaşılan, aylardır yaşanan kabustan hiç ders alınmamıştı. Piknikçilerden geriye bu kederli manzara kaldı. Bir doğa harikası olan Niğde’nin Bolkar Dağları eteklerindeki Meydan Yaylası, hafta sonu yaşadığı piknikçi akınından sonra çöplerle doldu.

11 Haziran 2020, Perşembe 08:16 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Niğde'nin Ulukışla İlçesi Bolkar Dağları eteklerinde bulunan 2 bin 500 rakımlı Meydan Yaylası, insanların piknik sonrası bıraktıkları atıklar nedeniyle çöp yığınlarıyla doldu. Birbirinden güzel çiçekler, ters lale ve karlı dağ manzaraları nedeniyle bölgenin en çok tercih edilen mesire alanı olan Meydan Yaylası, hafta sonunda piknikçilerin akınına uğradı.

Dünyanın tek ötmeyen Toros Kurbağası'nın yaşadığı arazideki çevre kirliliğine büyük tepki gösteren Adana Profesyonel Doğa ve Su Sporları Kulübü (PRODOSS) Başkanı Mehmet Yakut, bölgenin kontrol altına alınmasını, görevlilerin bulundurulmasını ve girişin paralı olmasını istedi.


2017 yılında ‘Doğal Sit- Nitelikli Doğal Koruma Alanı´ ilan edilen Karagöl ve Çiniligöl´ün de bulunduğu alanın milli park şeklinde işletilmesini isteyen Mehmet Yakut, "Bölge doğa tutkunlarının en çok tercih ettiği yer. Yanı sıra buraya her hafta sonu yüzlerce kişi piknik yapmaya geliyor. Herkes bir parça çöp atsa, burası çöpten geçilmez. Her vatandaşın üzerine düşen görevi yerine getirmesi, kendi artığını uygun bir konteynere kadar taşıması gerekiyor. Doğada çöp bırakılmaz" dedi.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yavru karaca hayvan barınağının maskotu oldu