Doğada da demokrasi var

Toplu halde yaşayan hayvanların kendi içlerinde demokratik bir sistem kurduğu ortaya çıktı. Tek bir canlının,sürünün kalanını aynı şekilde davranmaya zorladığına nadiren rastlanıyor. Her tür, ayrı yöntemler kullanarak kararları hep birlikte almanın yolunu buluyor. İşte demokrasinin doğası.

09 Mart 2020, Pazartesi 10:30 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
En az 3 oy

En az 3 oy

Afrika’ya özgü memeli etobur mirketler, yemeklerini tek arıyor. Başka bölgeye geçmeden önce ‘hareket çağrısı’ sesi çıkarıyor. Bu, “Burada işim bitti, kimler geliyor?” anlamına geliyor. En az üç mirket bu çağrıya aynı sesle karşılık verirse tüm grup topluca yer değiştiriyor.

Çoğunluğun sözü

Çoğunluğun sözü

Gruplar halinde yaşayan babunlar arasında birkaçı geniş arazide farklı yöne hareket etmeye başlarsa diğer babunlar hangi yöne gideceklerinin kararını birlikte alıyor. Bu kararda ortak bir amaç taşımaları rol oynuyor. Çoğunluk hangi babunu izlerse, grup o yöne ilerliyor.

Anca beraber kanca beraber

Anca beraber kanca beraber

Kaya karıncaları yuva arayışına toplu gidiyor. Hangi yuvanın önünde yeterli çoğunluk sağlanırsa oraya taşınma kararı verilmiş oluyor. Yuvada eksiklikler varsa bunlar da topluca gideriliyor.

Keşif ortaklığı

Keşif ortaklığı

Bal arılarının kolonide sayıları artınca Kraliçe ile binlerce arı yeni yuva bulmak için keşfe çıkıyor. Günler süren bu keşif seyahatinde uzun molalar veriliyor. Uygun yuva noktası bulan arı dans etmeye başlıyor. Dans figürlerini tekrarlayan arılar çoğalınca yeni yuva için karar verilmiş sayılıyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dağ keçisi avına hayvanseverler tepki gösterdi