Doğan'a cezayı kesenler tetikçi mi?

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Doğan Yayın Holding'e rekor cezayı kesen maliye ekibinin kim olduğunu sordu

16 Eylül 2009, Çarşamba 13:00
A A

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Doğan Yayın Holding’e 3.755 milyar TL’lik vergi cezasını kesen maliye ’ekibi"ni sordu. Kart, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, cezayı kesen gelirler kontrolörü ekibin 2000’li yılların başında Citibank’a ceza kesen ekip olduğunun ortaya çıktığını, Citibank’a kesilen cezanın dönemin Bakanı Kemal Unakıtan ve Gelirler Genel Müdürü Osman Arıoğlu tarafından ortadan kaldırıldığını savundu. 

NEDEN HALA GÖREVDELER?
Kart, şu soruları yöneltti: "Maliye Bakanlığı tarihindeki en büyük cezayı kesen gelirler kontrolörlüğü ekibinin aynı ekip olması tesadüf müdür? Ekip kimlerden oluşmaktadır? Mesleki kıdem ve liyakatleri nedir? Devletin saygınlığını, vergi denetiminin etkinliğini ve güvenilirliğini yok eden böyle bir ekip, kamu yönetiminde neden ve halen görevini sürdürmektedir? Bu ekip hakkında herhangi bir idari ya da disiplin yaptırımı uygulanmış mıdır? Bu nitelikte bir yaptırımın uygulanmış olması, Hükümetin, konjonktüre bağlı olarak bu tür ekipleri ’tetikçi’ olarak muhafaza ettiği ve duruma göre kullandığı anlamına gelmez mi?"

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.