Doğan'ı inceleme özel uygulama değil

Maliye: Doğan şirketleri hakkındaki vergi incelemesi, sadece zamanında tam ödenmeyen verginin ilgili şirketten talep edilmesinden ibaret

15 Eylül 2009, Salı 14:47
A A

Maliye Bakanlığı, Doğan Grubu’nun bütün şirketlerinde, 2003 ve 2004 yılı hesaplarından başlayarak gerçekleştirilen geriye dönük vergi incelemeleri sonucunda şimdiye kadar yazılan toplam 4 milyar 647 milyon liralık vergi cezasıyla ilgili açıklama yaptı. Bakanlık mensuplarının görevlerini, sağlam gelenekleri doğrultusunda yürüttükleri ve bu geleneklerin temelinde adalet ve vicdan ölçüsünün yattığı ifade edilen açıklamada, “Mensuplarımız üstlendikleri yasal sorumlulukları yerine getirmekte tereddüt etmez. Vergi inceleme elemanları, görevlerini tarafsız, bağımsız ve kanunlar çerçevesinde yaparlar. Denetim birimlerinin çalışma sistemi dışarıdan herhangi bir müdahaleye kesinlikle imkân tanımamaktadır” denildi.
 
UZLAŞMA YOLU AÇIKTIR
Gelirler kontrolörü beş kişilik ekibin incelemesiyle hazırlanan raporların, okuma komisyonlarınca değerlendirildikten sonra işleme konulduğu ifade edilen açıklamada, tarh edilen verginin (çıkarılan vergi) sadece ‘ceza’ olmadığı, işlemin, zamanında tam olarak ödenmeyen verginin istenmesinden ibaret olduğu ifade edildi. Açıklamada şöyle denildi: “Hiçbir mükellefe, sektöre veya kişiye özel uygulama söz konusu olamaz. Vergi tarhiyatlarına ilişkin olarak, bütün mükellefler, uzlaşma ve indirim müesseselerinden yararlanabilecekleri gibi dava açma hakkına sahiptir. İnceleme raporlarına mükelleflerimizin itirazları alışılagelmiş olmakla birlikte, bu hakkın, görevlileri ve idareyi baskı altına almak amacıyla, basın yayın organları vasıtasıyla kampanyaya dönüştürülmeye çalışıldığı gözlenmektedir.” 

RAHATSIZLIK YARATIYOR
Sadece Doğan yayın Holding (DYH) şirketlerinin incelenmediği, medya sektörünün büyük çoğunluğunun incelendiği veya inceleneceği belirtilen açıklamada, “Büyük mükellefler vergi dairesine bağlı mükelleflerin yüzde 40.6’sı inceleniyor. Bunlar içinde önde gelen birçok holding bulunmaktadır. Kaldı ki, gelirler kontrolörlerinin bir mükellefe yazdığı en büyük tutar da DYH’ye ait değildir. Kontrolörler, 2008’de 190 milyar TL, 2009 Ağustos sonu itibariyle 63 milyar TL matrah farkı bulmuş vergi tarhiyatı yapmıştır. DYH’nin özellikle incelendiği, incelemelerin siyasi düşünce veya taleple yapıldığı, denetimin siyasallaştığı yönünde iddialarla birlikte denetim elemanlarına yönelik iddia ve isnatlarda bulunulduğu görülmekte, bu yayınlardan ciddi rahatsızlık duyulmaktadır. Yapılan/yapılacak yayınlarda kurumsal ve kişisel haklarla ilgili ihlallere ilişkin her türlü yasal haklar saklıdır.”

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.