Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinin en iyi 10 korku filmi

Hafta sonu geldi, eğer bir bir korku filmi izleme planınız varsa en iyi seçenek Orta Avrupa ve Doğu Avrupa'dan çıkmış korku. Hollywood yapımlarından çok daha iyi oldukları kesin.

01 Mayıs 2021, Cumartesi 17:40 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Polonya: Nobody Sleeps In The Woods Tonight (2020)

Polonya: Nobody Sleeps In The Woods Tonight (2020)

Teknoloji bağımlısı bir grup genç, ormandaki bir rehabilitasyon kampına katılır, ama oradaki şeytani bir güç, onların dijital dünyayla bağını sonsuza dek kesmek ister. Teknolojiye bağımlı bir grup genç çevrimdışı kampa gider. Ancak, akıllı telefonlara erişimi olmayan ormanda yapılan ortak yürüyüş, organizatörlerin planladığı gibi gitmez. İnternetin en karanlık köşelerinde bile görmedikleri bir şeyle gerçek hayat için savaşmak zorunda kalacaklardır. Ormanda gizlenen ölümcül tehlike karşısında gerçek dostluğun, sevginin ve fedakarlığın ne olduğunu keşfederler.

Polonya: Deniz Kızlarının Şarkısı (2015)

Polonya: Deniz Kızlarının Şarkısı (2015)

Varşova'da bir kabareye bir çift denizkızı kızkardeşi kabul edilir. Aynı zamanda vampir olan denizkızı kız kardeşlerden biri insanlarda sevgiyi ararken, diğeri kentin insanlarını yemek istemektedir.


Macaristan: Taxidermia (2006)

Macaristan: Taxidermia (2006)

Bir aileden üç kuşak erkek üyenin gizli yaşamlarına odaklanıyoruz. Her birinin bedensel ve ruhsal zaafları vardır. Hıçkırık’la tanınan ünlü yönetmen György Pálfi, başta Cannes olmak üzere pek çok festivalde hayranlık ve şaşkınlıkla karşılanan ve bol ödül toplayan çalışması.


Rusya: The Contact (1992)

Rusya: The Contact (1992)

Çocukluğundan gelen merak ve heyecanla dünya dışı yaşamlara ve varlıklara inanan Dr. Eleanor Arroway, bu tutkusunu çocuk yaşta kaybettiği babasının da yardımlarıyla bir mesleğe dönüştürür. Dr. Arroway SETI isimli programda çalışan, dünya dışı varlıkları araştıran bir ekibin önemli gökbilimcilerinden biridir. Çocukluğundan bu yana umudunu asla kaybetmeyen ve her seferinde daha tutkulu bir şekilde radyo sinyallerini dinleyen kadın ihtiyacı olan fon desteğini de elde ettiğinde, rekabetçi çalışma ortamına ve uğradığı haksızlaklara rağmen, hayalini kurduğu ve gerçekliğine sıkı sıkıya tutunduğu dünya dışı varlıklardan ilk mesajını alacaktır.

Litvanya: Turuncu Ceketli Adam (2015)

Litvanya: Turuncu Ceketli Adam (2015)

Yönetmenliği ve senaristliği Aik Karapetian'a ait olan, korku ve gerilim türündeki Litvanya yapımı filmde Anta Aizupe, Maxim Lazarev, Aris Rozentals yer alıyor.

Çek Cumhuriyeti: Lunacy (2005)

Çek Cumhuriyeti: Lunacy (2005)

Svankmajer burada Edgar Allan Poe ve Marquis de Sade gibi iki devin küçük öykülerini kendi malzemesine katıyor, ve o dev kaşığını uzun uzun karıştırarak etkileyici bir film koyuyor önümüze. Kolay yenilir yutulur, hemen sindirilir unutulur bir film değil bu. Svankmajer'in uçuş takımlarında yıpranma yok belli ki. Sade, stop motion ve etin kesiştiği yerde duruyor bu film.

Bir Sırp Filmi (2010)

Bir Sırp Filmi (2010)

Porno yıldızı hayatının rolünü kabul eder ancak yönetmenin kendisi için cinayet planları düşündügünü bilmemektedir.

 Macaristan: Beyaz Tanrı (2014

Macaristan: Beyaz Tanrı (2014

Anne ve babası ayrı yaşayan Lili’nin en yakın dostu köpeği Hagen'dir. Annesini bir yurtdışı seyahatine çıkınca, 13 yaşındaki Lili, Hagen ile babasının evine yerleşir. Fakat Macaristan’da yeni çıkan bir yasa, melez köpek sahiplerine ekstradan yükler getirmiştir. Sokaklar bir anda saf ırk olmayan köpeklerin işgaine uğrar. Lili’nin sevgili köpeği Hagen de babası yüzünden benzer bir kaderi paylaşır. Yaşananlara çok üzülen Lili, Hagen’i bulmak için sokakları karış karış dolaşır. Öte yandan sokaklarda hayatta kalma mücadelesi veren ev köpeği Hagen’in başına pek çok olay gelir. Köpek yakalayıcıları, dilenciler, köpek dövüşçüleri peşini bırakmaz. Hagen insanların köpeklerin dostu olmadığını anlayarak, diğer köpekleri de beraberinde örgütler ve insanlara karşı acı bir intikam savaşı açar. Lili, insanoğluyla köpekler arasındaki yaşanan bu savaşı amansız savaşı durdurabilmeyi başaracak mıdır?İspanya: Who Can Kill a Child? (1976)

İspanya: Who Can Kill a Child? (1976)

İspanya'nın güneyindeki bakir bir ada olan Almanzora da tatil yapmak için tekne kiralayan İngiliz bir çift adaya vardıklarında tuhaf olaylarla karşılaşırlar. Adada yetişkin hiç kimse bulunmamaktadır ve çocuklarda onların bildiği çocuklardan değildir.

Almanya: Possession (1981)

Almanya: Possession (1981)

Anna, eşini terketmek istiyor ama bahane bulmak ne mümkün? Ama yine de ayrılmayı istiyor ve Mark'ı şaşırtıyor. Mark olayı eşelemeye başlayacaktır. Anna'nın sevgilisine ulaşan Mark, onun da karısından uzun süredir haber alamadığını ve Anna'nın garip davanışlarının nedenini bilmediğini söyler. Karısının peşine düşen Mark'ın olayın daha ciddi, karanlık ve doğaüstü boyutlarda olduğunu öğrenmesi pek uzun sürmeyecektir. Andrzej Zulawski’nin fantastik, korkutucu ve sürreal öğelerle anlattığı Possession, gösterildiği dönem bazı ülkelerde yasaklanmış, bazılarında ise sansüre uğramıştı.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son yılların en iyi 10 fantastik dizisi