Doğu Karadeniz'in turizm gözdesi 'Sümela'

UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan Sümela Manastırı, Doğu Karadeniz'de turistlerin ilk ziyaret ettiği mekanların başında geliyor

06 Eylül 2018, Perşembe 23:18 Son Güncelleme:
A A

Trabzon'un Maçka ilçesi Altındere Vadisi'ndeki Karadağ'ın eteğinde sarp ve kayalık alana kurulu Sümela Manastırı, misafirlerine doğa, tarih ve kültürü bir arada sunuyor.

UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ne 2000 yılında alınan tarihi Sümela Manastırı, restorasyon ve kaya ıslahı çalışmaları nedeniyle ziyarete kapalı olmasına rağmen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

SEYİR TERASINDAN SÜMELA'YA BAKIŞ

SEYİR TERASINDAN SÜMELA'YA BAKIŞ

Yöreye gelen turistler, Sümela Manastırı'nın patika yolunda yer alan Aya Varvara Manastırı'nı gezerken hem Sümela'nın üç boyutlu tanıtımını izleyebiliyor hem de bahçesindeki seyir terası sayesinde Sümela Manastırı'nı farklı açıdan görebiliyor.

Bölgenin Yörenin tarihi ve doğal güzellikleri ile kültürüne özgü kazaziye ve telkari ürünlerinin sergilendiği Sümela çevresinde turistler, balık ve köfte ağırlıklı mutfağın yanı sıra mısır ekmeği, yoğurt ve tereyağı gibi yöresel lezzetleri de tatma fırsatı buluyor. Sümela Manastırı'na kolay ulaşım için yapılacak teleferikle hem trafik sorununun çözülmesi hem de turistlere farklı bir gezinti imkanı sunulması planlanıyor. 

'TURİSTLERİN DAHA FAZLA VAKİT GEÇİRMELERİNİ SAĞLAMAK İSTİYORUZ'

'TURİSTLERİN DAHA FAZLA VAKİT GEÇİRMELERİNİ SAĞLAMAK İSTİYORUZ'

İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sümela Manastırı'nın her zaman yerli ve yabancı turistlerden ilgi gördüğünü, bu ilginin ziyarete kapalı olmasına rağmen sürdüğünü söyledi. Ayvazoğlu, şöyle devam etti:

"Sümela Manastırı 2015 yılının eylül ayından itibaren restorasyon için kapatılmıştı. Çalışmaların başladığı 2016 yılından şu ana kadar her ne kadar restorasyon devam ediyor olsa da gelen ziyaretçilerimiz Sümela'yı görme imkanı bulmuştur. Altındere Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan manastırımız zaten durduğu yer itibarıyla insanlarımızı cezbediyor ve pek çok yabancı da burayı ziyaret etme ihtiyacı hissediyor."

Manastıra gelen ziyaretçi sayısına da değinen Ayvazoğlu, "Sümela Manastırı restorasyona kapalı olmadığı dönemde yaklaşık 500 bin ziyaretçiyi ağırlamıştı. Bunun yaklaşık 100 bini yabancılardan oluşmaktaydı. Biz 2018 yılı itibarıyla 8 aya baktığımızda şu an yaklaşık 300 bin civarında ziyaretçiyi ağırlamış durumdayız. Ziyaretçilerimizin yaklaşık 100 binini yine yabancı turistler oluşturmakta." diye konuştu.

Sümela Manastırı'nı ziyaret eden turist sayısının giderek artacağını belirten Ayvazoğlu, yıl sonuna doğru 500 binin üzerinde turisti ağırlamış olacaklarını kaydetti.

Sıradaki haber yükleniyor...